W piątek, 11 października w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu, odbyła się konferencja „Młodzi i Innowacyjni”. Poruszano wiele tematów m.in. jak zdobyć grant na staże i praktyki za granicą w ramach programu Erasmus+.

Jeżeli ktoś z roku mówi nam, że „jedzie na erasmusa”, zazwyczaj ma na myśli wymianę studencką. Powszechnie wiadome jest, że studenci mają możliwość przez semestr lub dwa, zobaczyć jak studiuje się np. we Włoszech czy Hiszpanii. Jednak „erasmus” to nie tylko wymiany – fundusze unijne, które otrzymuje Uniwersytet Opolski w ramach tego programu, mogą również zostać wykorzystane na praktyki lub staże.

Podczas konferencji Młodzi i Innowacyjni, która odbyła się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w piątek, dr Michał Wanke, koordynator ds. programu Erasmus w jednostce Instytut Socjologii UO, wygłosił na ten temat prelekcję. Podzielił się ze słuchaczami swoim doświadczeniem i zdradził wiele cennych informacji potencjalnym zainteresowanym.

 

Dlaczego warto skorzystać z możliwości praktyk za granicą? Przede wszystkim, na studiach jest jeszcze czas na takie doświadczenia, podkreślił dr Wanke. Na drugim miejscu jest wsparcie finansowe – Uniwersytet
dostaje bardzo duże fundusze na praktyki (często niewykorzystane w całości), a grant jest zazwyczaj o 100/150 Euro miesięcznie wyższy niż w przypadku wymian.

 

Ponadto, osoby które w swoim CV posiadają doświadczenie w postaci praktyk za granicą mają szansę na znalezienie lepszej i ciekawszej pracy. Co więcej, jak pokazują badania, są to osoby z reguły…szczęśliwsze!

 

Proces organizowania sobie praktyk jest bardzo indywidualny – trzeba samemu znaleźć sobie instytucję (w jednym z krajów EU lub krajów partnerskich), do której chce się pojechać. Może to być uniwersytet, organizacja pozarządowa, firma prywatna czy np. muzeum. Bardzo ważna jest także współpraca z koordynatorem w poszczególnym instytucie, który pomoże przebrnąć studentowi przez trudne etapy planowania wyjazdu. Trzeba również pamiętać, że „erasmusowi stażyści” reprezentują poniekąd Uniwersytet, więc bardzo liczą się ich umiejętności, zdolności językowe i zaangażowanie.

 

Kiedy realizować praktyki? Może to być okres wakacyjny, ale niekoniecznie – tzw. „call” na praktyki nie ma ram czasowych. Dobrą informacją jest to, że można je realizować nawet do roku po zakończeniu studiów, albo w formie „gap year” przed rozpoczęciem studiów magisterskich. To ile będzie trwać wyjazd zależy od studenta, ale obowiązują przy tym pewne reguły.

 

W internecie można znaleźć fora, tzw. „giełdy informacji”, o sprawdzonych miejscach odbywania praktyk. Po prostu trzeba próbować, radzi dr Wanke i jest to chyba najważniejszy czynnik przy organizowaniu sobie stażu. Wiele zależy od indywidualnego podejścia studenta, a więc jest to szansa na udowodnienie sobie, że wszystko jest możliwe, jeżeli bardzo nam na czymś zależy.

 

 

Weronika Wiora
fot.: własne/Fundacja Fabryka Inspiracji