Ruszyła akcja studencka przeciwko nowotworowi krwi. Fundacja DKMS daje studentom Opolszczyzny możliwość, by pomóc osobom chorującym na raka krwi.

Chciałbyś lub chciałabyś pomóc innym a nie wiesz w jaki sposób? Fundacja DKMS właśnie podsunęła ci odpowiedź na to pytanie. Akcja-rejestracja o której mowa, jest po to by pomóc osobą chorującym na raka krwi.

Nie trzeba wiele by dokonać cudu aby uratować komuś życie. Rejestracja na potencjalnego dawcy też nie jest skomplikowana. Wystarczy, że przeprowadzom wstępny wywiad medyczny. Po badaniu pobrany zostanie wymaz z wewnętrznej strony policzka i na końcu wypełniacie formularz rejestracyjny.

Po tym jak wasz materiał genetyczny został zbadany a dane osobowe wprowadzone do systemy otrzymujecie potwierdzenie rejestracji i kartę dawcy. Wszystko to trwa od 3-4 miesięcy i gdy okaże się, że twoje cechy tkankowe są takie same jak u osoby chorującej na nowotwór krwi, pobierają ci je i przeszczepiają je pacjentowi.

O tym kto może poddać się badaniu i do kiedy trwa akcja wypowiedziała się Natalia Kaczmarczyk z biura SSUO:

Miejsca w których będziecie się mogli zarejestrować jako dawca szpiku to: Uniwersyt Opolski, Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa i Politechnika Opolska. Jednak to nie wszyskie miejsca ponieważ takie placówki jak siłownia F1, My Fitness Place czy Fitlife też będą udzielać takich rejestracji.

Akcja jest bezpłatna trwa od 2.04 do 5.04 a charmonogram znajdziecie tutaj.

Nicol Rzotki
Weronika Wiora