Zbliża się wieczór wróżb i jak co roku z 29 na 30 listopada znowu będziemy mieli okazje uczestniczyć w tym Andrzejkowym szaleństwie.

Wigilia Świętego Andrzeja to od wieków duża okazja do zorganizowania hucznych zabaw. Radosne chwile dodatkowo urozmaicane są wróżbami takimi jak: przekładanie butów, lanie gorącego wosku na zimną wodę. Zastygający na wodzie wosk tworzy przeróżne kształty figur z których odczytywana jest przyszłość. Niech zabawa trwa aż do rana, bo przed nami czas postanowień i oczekiwań na święta Bożego Narodzenia zwany adwentem.
Skąd wzięły się Andrzejkowe obyczaje? Źródeł należy upatrywać w starożytnej Grecji. Na polskich ziemiach pojawiły się pod koniec XVI wieku i były skierowane wyłącznie do panien i kawalerów. Początkowo wróżby miały charakter indywidualny i intymny. Z czasem zwyczaje stały się okazją do zbiorowych zabaw. Jak świętujemy Andrzejki i czy wszyscy obchodzą je tak samo dowiemy się z sondy, którą przeprowadziłam na terenie kampusu UO.
Czy studenci naszego uniwersytetu obchodzą Andrzejki?

Wróżby andrzjkowe… Czy to jest coś, w co studenci wierzą?

Jakie znają sposoby?

Wiktoria Radecka