Każdego roku giną setki osób w wypadkach samochodowych, są to zarówno piesi jak i kierowcy . Dzieje się tak pomimo wielu kampanii społecznych, a także akcji promujących bezpieczeństwo na drogach. Wystarczy ułamek sekundy, by chwila nieuwagi zmieniła nasze życie na zawsze.

15 listopada przypomina nam o istniejącym zagrożeniu na drogach, ponieważ jest Międzynarodowym Dniem Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. Można wiele spekulować, w jaki sposób zmniejszać ryzyko wystąpienia kolizji drogowych bądź niebezpiecznych sytuacji mogących znacznie narazić nasze życie lub zdrowie. Nigdy nie możemy mieć jednak pewności, czy usłyszane od kogoś rady faktycznie sprawdzą się w nieprzewidzianych zdarzeniach losowych. Nawet dbając o własne bezpieczeństwo, również możemy stać się ofiarą. Warto więc pamiętać o zachowaniu ostrożności, a szczególnie o ograniczonym zaufaniu w stosunku do innych użytkowników drogi.
Postanowiliśmy zapytać studentów Uniwersytetu Opolskiego, co mogłoby zapobiec groźnym sytuacjom komunikacyjnym.

 

Mówiąc o zapobieganiu, należy poruszyć kwestię bezpieczeństwa. Jest ona niezwykle istotna, a w ostatnim czasie bardzo wiele się o niej dyskutuje. Dodatkowo zbliża się okres zimowy, który najczęściej wiążę się ze zwiększoną liczbą wypadków. W tym czasie szczególnie powinno się więc dbać nie tylko o własne życie, ale także innych.  O opiniach dotyczących bezpieczeństwa więcej dowiecie się od naszych rozmówców:

 

Kłamstwem by było, gdybyśmy uznali, że pijana osoba nie będzie próbowała bądź nie wsiądzie za kierownicę. To zdarza się naprawdę często, a konsekwencje takich czynów mogą być drastyczne w skutkach. Najczęściej osoba winna wychodzi cało z sytuacji, a ofiarami stają się przypadkowi ludzie, w najgorszym wypadku dzieci. Zawsze w przypadku, gdy widzimy, że ktoś pod wpływem alkoholu zamierza prowadzić samochód, powinniśmy stanowczo zareagować. A w jaki sposób?

 

Chociaż ludzie znają przepisy i teoretycznie wiedzą, jak się zachować, to niekoniecznie przekłada się to na praktykę. Niestety, gdy dochodzi do realnego zagrożenia, bardzo często tracą zdrowy rozsądek, wpadają w panikę i nie potrafią pomóc poszkodowanym. Warto zatem na każdym kroku uświadamiać społeczeństwo, że bezpieczeństwo na drodze to nie mit.

Sara Rostkowska, Daria Plichta, Oskar Michalik, Agnieszka Biernacka
fot.: gloswielkopolski.pl