Wczorajszy dzień był ostatnim, z trzech dni dawcy szpiku. Studenci UO  mogli zarejestrować  się do bazy DKMS jako potencjalni dawcy szpiku.

Fundacja DKMS to organizacja non-profit działająca w Polsce od 2008 roku. Zajmują się oni mobilizowaniem ludzi do tego, by oddawały szpik i komórki macierzyste, poszerzając swoje bazy o kolejne osoby, by w przyszłości pacjenci, którzy ich potrzebują mogli liczyć na pomoc. Celem DKMS jest znalezienie odpowiedniego dawcy dla każdego pacjenta na świecie.

Obecnie w światowej bazie DKMS jest zarejestrowanych około 30 mln osób, a w samej Polsce około 1 300 000. Mimo tych sporych, jak mogłoby się wydawać liczb, to wciąż za mało, ponieważ co piąty pacjent nie może znaleźć swojego dawcy.  Znalezienie bliźniaka genetycznego to często jedyna szansa na przeżycie dla chorego.

Aby zostać potencjalnym dawcą szpiku nie trzeba wiele. Więcej na ten temat powie Magdalena Kowalczyk.

To, że znajdziesz się w bazie danych DKMS nie oznacza, że będziesz musiał oddać w przyszłości szpik. Prawdopodobieństwo na znalezienie bliźniaka genetycznego wynosi  1: 20 000.

Zapis w bazie DKMS to bardzo odpowiedzialna decyzja, ponieważ jest to walka o ludzkie życie. Jeżeli ktoś zdecydował się na zostanie potencjalnym dawcą szpiku, musi liczyć się z tym, że odmowa może być dla biorcy wyrokiem.

Wojciech Jarocki jest jedną z  5 118 osób w Polsce, które znalazły bliźniaka genetycznego i oddały cząstkę siebie.

Genetyczne podobieństwo możemy znaleźć nawet na drugim końcu świata, u osoby, która nie jest z nami spokrewniona w żaden sposób.

Pomagając innym możemy też pomóc sobie. Dawcy szpiku przed oddaniem przechodzą szereg badań, które sprawdzają nasz stan zdrowotny.

Oddanie szpiku  niesie za sobą również przyjemne konsekwencje w przyszłości.

Dni dawcy to wydarzenie cykliczne, więc jeśli nie udało Ci się teraz, możesz zrobić to w niedalekiej przyszłości, ale jeżeli chcesz zostać potencjalnym dawcą szpiku od zaraz, możesz zarejestrować się na stornie WWW.DKMS.PL. Gdzieś w świecie może być osoba, która czeka na twój szpik lub komórki macierzyste. Rejestracja zajmuje kilka minut, a ktoś może zyskać całe życie.

Grzegorz Haliczyn