III Posiedzenie Parlamentu Studentów UO już za nami. Jeżeli jesteście ciekawi co ważnego się tam wydarzyło, przygotowaliśmy dla was biuletyn informacji z tego co było poruszane: stypendia, inwestycje, komisje, piastonalia, kursy ogólnouczelniane i wiele więcej.

W dniu 22 marca odbyło się III posiedzenie Parlamentu Studentów UO. Miałem przyjemność brać udział i wysłuchać informacji na temat modernizacji i inwestycjach, mających w najbliższej przyszłości pojawić się w domach studenckich. Następnie dyskusja była prowadzona na tematy związane ze stypendiami i zmianami mającymi zajść w regulaminie. Mają one pojawić się w następnym roku studenckim. Gdy na ten temat zakończono obradować, kolej przyszła na komisję rewizyjną. Została ona powołana, co pozwala samorządowi ruszyć z paroma inicjatywami. Na koniec, przewodniczący zabrał głos i przedstawił zebranym nad czym samorząd w ostatnim czasie pracował, oraz o nadchodzących projektach i wydarzeniach. Po zakończeniu rozmawiałem z przewodniczącym i w wywiadzie opowiedział o tematach poruszanych na posiedzeniu.

 

Pierwszym poruszonym tematem zostały zmiany w regulaminie stypendialnym. Dlatego też z Biura  Dydaktyki i Spraw Studenta w skrócie “BDSS” pojawiły się dwie Dyrektorki. W nowym roku studenckim ma zmienić się sposób przydzielania stypendiów. Dokładniej sposób przydzielania punktów do stypendium rektora. Aktualnie maksymalnie można osiągnąć 250 punktów. Przez to, że stypendium  może otrzymać jedynie 9,5% z wszystkich studentów na danym wydziale, to właśnie ilość punktów decyduje o przyznaniu stypendium. Dotychczas za oceny maksymalnie można było otrzymać 50 punktów. W przyszłości ma to się zmienić i oceny mają grać większą rolę w przyznawaniu stypendium. Argumentami za tą zmianą jest fakt, że pojawiły się przypadki studentów posiadających średnią 5,0, którzy nie znaleźli się wśród tych 9,5% studentów nagrodzonych stypendium. W momencie gdy inni z średnią 4,3 lecz z punktami za inne aktywności, byli w stanie je otrzymać.

Kolejną zmiana w regulaminie jest to że studenci będący na urlopie dziekańskim będą teraz mogli ubiegać się o stypendium dla niepełnosprawnych i zapomogę. Jednak przyznanie stypendium socjalnego i rektora pozostaje bez zmian.

Następnie przeprowadzono głosowanie, mające na celu uchwalenie komisji rewizyjnej. Jest to organ sprawujący kontrolę nad Samorządem. Są oni również między innymi odpowiedzialni za zwoływanie rad wydziałowych, by te mogły dokonać wyborów. Dzięki temu dwa ostatnie wydziały będą w stanie dokonać wyborów na swojego przewodniczącego.

Drugim tematem została modernizacja domów studenckich. Dlatego na posiedzeniu pojawił się kanclerz mgr. Zbigniew Budziszewski. Na początku, kanclerz mówił o sytuacji “Niechcica”. Udało się zdobyć środki na innowacje sprzętów kuchennych, w postaci miliona złotych. Prace mają się rozpocząć za trzy miesiące. W planach jest również wymiana łóżek i mebli mieszkalnych, jednak jeszcze nie ma dokładnej daty oraz środków. Ale jak zapewnił kanclerz, są nad tym prowadzone prace.

Drugim akademikiem nad jakim będą prowadzone prace jest “Spójnik”. Obiekt idzie do całkowitej renowacji. Przeznaczone środki mają wynieść 5 milionów złotych z kieszeni uniwersytetu oraz 30 milionów złotych z pieniędzy zewnętrznych. Zostanie on wyłączony z użytku w okresie wakacyjnym.

W “Kmicicu” jedyną zaplanowaną inwestycją jest wybudowanie nowej windy. Pomimo tego że ten akademik posiada ich aż trzy, to żadna z nich nie spełnia wymogów przeciwpożarowych. Dlatego będzie wymagane wybudowanie nowej, zewnętrznej, która będzie spełniała wszystkie wymogi. Kanclerz będzie składał wnioski o dofinansowanie gdyż póki co nie ma na to środków.

Następnie, omawianą inwestycją została renowacja tarasu w “Mrowisku”, tam zostanie ulokowane 300 tysięcy. Na końcu poinformowano że w domach studenckich “Spójnik” oraz “Niechcic” zostaną zbudowane pralnie przemysłowe.

Na koniec przewodniczący samorządu studenckiego, Franciszek Posacki zabrał głos. Dowiedzieliśmy się wielu interesujących i przydatnych informacji. Dowiedzieliśmy się jaka data będzie przypadać na tegoroczne “wielkie grillowanie”. W tym roku będzie to 20 kwietnia. Tak więc zapiszcie sobie tą datę w kalendarzu i widzimy się wszyscy w ten kwietniowy czwartek.

Jak już chyba wszyscy wiemy, tegoroczne piastonalia odbędą się w maju, w dniach pomiędzy 22-24. To jacy artyści wystąpią dowiemy się 2 kwietnia. Informację najlepiej będzie szukać na stronie fejsbukowej Samorządu. Przewodniczący również powiedział, że udało się na wszystkie trzy dni zorganizować dni rektorskie. Tak więc studenci będą mogli skupić się na dobrej zabawie i odpocząć od nauki. Ma się również odbyć “Gala Samorządu Studenckiego”, na niej będą przyznawane nagrody dla najaktywniejszych studentów oraz organizacji.

Odbędzie się również plebiscyt na nauczyciela roku, odbędzie się to w teatrze im. Jana Kochanowskiego. Jest przewidziana nagroda dla zwycięzcy lub zwyciężczyni. Dlatego warto głosować na swojego ulubionego wykładowcę. Pojawiają się również zmiany w kursach ogólnouczelnianych. Pierwszą z nich jest to, że od teraz będzie można zapisać się na wszystkie kursy, czyli studenci będą mogli iść na kursy przygotowywane na ich własnych wydziałach. Mają powstać też nowe i ciekawsze kursy. Mają one na celu rozwijanie zainteresowań. Zostanie również zmieniona godzina zapisów z popołudniowych, gdzie często zdarzało się, że trzeba było się zapisywać na zajęciach. Tak teraz, będzie się to odbywało o godzinie 19:00.

Najważniejszą jednak informacja jest to, że są prowadzone rozmowy z informatykami, by było możliwe podzielenie zapisów na dziedziny i mają one się odbywać w różne dni. Ma to pomóc odciążyć system, ponieważ dotychczas zapisy często powodowały dużo negatywnych emocji wśród studentów.

 

W ten sposób zakończyliśmy III Posiedzenie Parlamentu Studentów UO. Dowiedzieliśmy się wielu przydatnych rzeczy i informacji. Dlatego możecie się spodziewać, że na pewno pojawię się na kolejnym posiedzeniu by móc poinformować czytelników Radio Sygnały co się dzieje na opolskiej uczelni .

Artur Feliks
Fot:. Adam Kita