“Opole stolicą lalkarstwa” Opolski Teatr Lalki i Aktora zaprasza do udziału w XXIX Ogólnopolskim Festiwalu
Teatrów Lalek. W Opolu odbyła się konferencja prasowa z udziałem władz miasta. Atrakcje i budżet, robią ogromne wrażenie.


Teatr lalek jest na pewno mniej popularną formą teatru, ale cały czas walczymy z „łatką”, że jest to teatr skierowany tylko do dzieci. Dowodem na to jest już kolejna edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek, która nieprzerwanie odbywa się w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora. To największy, najstarszy i najbardziej prestiżowy ogólnopolski festiwal skupiony na prezentacji i konfrontacji osiągnięć oraz dobytku artystycznego polskiego środowiska lalkarskiego. Powołany został do życia w 1962 roku przez ówczesnych twórców Sceny Lalkowej Państwowego Teatru Ziemi Opolskiej, na czele z dyrektorem – Alojzym Smolką. Drugim ważnym inicjatorem festiwalu był wieloletni scenograf i reżyser teatru, późniejszy następca Smolki – Zygmunt Smandzik, odpowiedzialny obok Artura Gadzińskiego m.in. za promocję wydarzenia. Początkowo impreza nosiła nazwę Śląskiego Festiwalu Teatru Lalek, jednak już po dwóch latach zyskała rozmiar ogólnopolski i od tego czasu utrzymuje swoją nazwę Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek i organizowana jest co dwa lata przez Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki. Dyrektorem festiwalu jest obecnie Krystian Kobyłka – również dyrektor opolskiej sceny lalkowej.

21 marca, punktualnie o godzinie 11:00, odbyła się konferencja prasowa z udziałem dyrektora Opolskiego Teatru Lalki i Aktora, Krystiana Kobyłki oraz naczelnika wydziału kultury w Urzędzie Miasta Opola, Magdaleny Matyjaszek. O festiwalu opowiedziała nam właśnie Magdalena Matyjaszek.

 

Ogólnopolski Festiwal Teatrów Lalek z edycji na edycję, bardzo prężnie się rozwija. Będzie nasycony nie tylko występami konkursowymi, ale także szeregiem warsztatów, wystaw i wielu innych aktywności. Jedno jest pewne! Na pewno nie zamkną się w murach teatru, wyjdą poza schematy typowych festiwali teatralnych. O planach na zbliżający się festiwal, który odbędzie się w dniach 4-10 maja, opowiedział nam dyrektor Opolskiego Teatru Lalki i Aktora, Krystian Kobyłka.

 

W ramach Festiwalu zostanie zaprezentowanych 13 spektakli konkursowych w wykonaniu teatrów lalek z całej Polski, a także spektakle towarzyszące, w tym widowiska plenerowe, warsztaty plastyczno-scenograficzne, warsztaty z pedagogami teatru, wystawy, spotkanie z dramaturgami oraz wyjątkowy koncert. Zdumiewającym jest też fakt, że podczas festiwalu, będzie można zobaczyć aż 36 spektakli! O szczegółach programu i wszelkich wydarzeniach towarzyszących, opowiedział nam dyrektor Opolskiego Teatru Lalki i Aktora, Krystian Kobyłka.

 

Festiwal proponuje naprawdę wiele. Zaczynając od imponującej liczby spektakli, poprzez różne formy warsztatów, wykładzie profesora Bogusława Kierca,  poety, krytyka literackiego, aktora, reżysera i pedagoga, a na wystawach prac plastycznych kończąc. O wystawach opowiedział nam też dyrektor Opolskiego Teatru Lalki i Aktora, Krystian Kobyłka.

 

Ważną kwestią jest także tegoroczne jury, które obfituje w osoby, które swoje życie łączą z tą sztuką wyższą. Pan Prezydent Miasta Opole, Arkadiusz Wiśniewski, zaprosił Bożenę Sawicką (teatrolog), Evę Farkašovą (scenografka), Marka Fiedora (reżyser), Łukasza Drewniaka (krytyk teatralny), Mateusza Mirowskiego (kompozytora). Przeżywanie sztuki, to nie wszystko. Zawsze zadajemy sobie pytanie.. o pieniądze. O kosztach całego przedsięwzięcia poinformował nas dyrektor opolskiej sceny lalkowej, Krystian Kobyłka.

 

Wkrótce opublikujemy wszelkie szczegółowe informacje o przedstawieniach i wydarzeniach, które już od 4 maja, będą miały miejsce w Opolu podczas XXIX Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek.

Mateusz Siedlecki
Materiały prasowe: Radio Sygnały, OTLiA