Koło Naukowe Kryminalistyki i Kryminologii zorganizowało ogólnopolską konferencję naukową na temat “Kryminalistycznej Analizy Informacji”.

Kryminalistyka to nauka, która prężnie rozwija się na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego. Choć opolscy studenci posiadają bardzo dobrze wyposażoną pracownię kryminalistyczną, której pozazdrościć mogą inne uczelnie w kraju, tym razem postanowili bardziej skupić się na teorii.

Podczas konferencji swoje referaty przedstawili studenci. Pod lupę wzięto tematy dotyczące wartości dowodowej czynności operacyjno-rozpoznawczych, behawioralnych czerwonych flag czy roli kobiet w organizacjach terrorystycznych.

Mówi Teresa Rup, przewodnicząca Koła Naukowego Kryminalistyki i Kryminologii, a także jedna z prelegentek.

Druga część konferencji rozpoczęła się wystąpieniem Agnieszki Smyk o intrygującym tytule: “Catch me if you can – Co nam daje analiza informacji pozostawionych w sieci?” Okazuje się, że każdy nasz ruch w Internecie zostawia swój ślad, a w razie dokonanego przestępstwa, odpowiednie służby wiedzą jak ich szukać. Oprócz tego, można było posłuchać o wykorzystaniu sztucznej inteligencji w procesie prognozowania przestępstw czy profilowaniu seryjnych przestępców.

Teresa Rup

Oprócz wysłuchania prelegentów, można było także zobaczyć walizkę daktyloskopijną i poznać jej zawartość. Konferencja odbyła się we wtorek, 8 maja, na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego.

Paulina Kurtyka
fot.: własne