W budynku Collegium Maius zaroiło się wręcz od młodzieży. Wszystko za sprawą Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Języku Polskim.

Prawie pięćdziesięcioro uczniów szkół średnich, gimnazjów i podstawówek wzięło udział w Konkursie Wiedzy o Języku Polskim. Organizują go Instytut Polonistyki i Kulturoznawstwa UO, Zakład Polonistyki Stosowanej UO, Kuratorium Oświaty w Opolu oraz Koło Onomastów “Onoma”.

O celach konkursu opowiedziała Daria Michałowska, przewodnicząca Koła Onomastów “Onoma”:

W środę, 4 kwietnia, odbył się etap pisemny. Konkurs został oficjalnie otwarty przez dr hab. Joanna Czaplińska, Dziekan Wydziału Filologicznego UO. Na rozluźnienie została wygłoszona prelekcja pt. “O zagrożeniach i pułapkach współczesnej polszczyzny”. Przedstawiła ją dr hab. Danuta Lech-Kirstein, opiekun Koła Naukowego “Onoma”. Po wystąpieniu przyszedł czas na konkurs. Dyktando oraz test zostały ułożone przez studentki Wydziału Filologicznego.

Po teście, nasz reporter zapytał uczestników o wrażenia. Licealiści i uczniowie szkół podstawowych mieli zróżnicowane poglądy:

Do części oratorskiej konkursu przejdzie 11 osób, które uzyskały najwyższą liczbę punktów – po trzy z podstawówek i gimnazjów oraz pięcioro licealistów. Nagrodą dla zwycięzcy w kategorii szkół średnich jest indeks Instytutu Polonistyki i Kulturoznawstwa UO.

Jacek Kiełbasa