Luzowanie części obostrzeń pozwoliło odżyć nie tylko w sferze życia społecznego, ale również kulturalnego. 14 maja w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu rozpoczęła się wystawa Jana Kowala, laureata konkursu Aneks, pt. “Mleko ludzkiej dobroci”.

Jan Kowal urodził w 1997 roku w Piotrówce. Aktualnie jest studentem Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Jego prace można było podziwiać m.in w Galerii Labirynt, BWA Zielona Góra czy Zbrojowni Sztuki. Był finalistą konkursów Młode wilki, Videonews, Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie.

Wystawa będzie miała nieco inną formę niż tą przyjętą dotychczas, gdyż będzie opierała się głównie na prezentacji filmów wideo, które przedstawiają performensy uchwycone przez autora. Sam tytuł wystawy “Mleko ludzkiej dobroci” został zaczerpnięty z Makbeta – “słowa kierujące naszą uwagę w stronę łagodności i spokoju.” Artysta za główny cel przyjął ukazanie rzeczywistości, która go ukształtowała. Jego filmy skupiają uwagę głównie na wsi, z której pochodzi. Ukazana rzeczywistość wsi kontrastuje ze znaczeniem tytułowego mleka, które również jest bohaterem jednego z filmów. Oznacza ono subtelność, dziecięcą łagodność – w końcu to mleko matki jest uważane za pierwszą delikatność życia, z jaką mamy styczność. Następnie jest to materia znacznie ostrzejsza, która dotyczy dorastania, pracy, a także wszelkich przeciwności losu, z którymi trzeba się zmierzyć. Zagadnienie “praca” bardzo ewoluuje, gdyż na początku była to czynność związana z typowymi zadaniami na wsi, a następnie zmienia się w zawód artysty, który stara się poznać esencję.

Wystawa potrwa do 6 czerwca 2021. Natomiast 28.05 oraz 4.06 będą miały miejsce działania performatywne – zdjęcia oraz komentarze Jana Kowala, realizowane w ramach programu towarzyszącego wystawie, który odbędzie się na Instagramie @gswopole (relacje, posty). Kuratorką jest Agnieszka Dela-Kropiowska.

Weronika Lewera

fot.: opowiecie.info