Młodzi ludzie panaceum na bolączki polskiej gospodarki? Podczas dzisiejszej wizyty w Collegium Maius wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński opowiadał o planach rządu dot. gospodarki kraju i jaką rolę w nim pełnią ludzie młodzi.

Podczas spotkania wiceminister Kwieciński przedstawił główne założenia tzw. Planu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju, zwanego “planem Morawieckiego” i przekonywał o fundamentalnej roli młodych, przedsiębiorczych ludzi.

Aby młodzi Polacy zakładali start-up’y muszą posiadać odpowiednie wykształcenie i doświadczenie. minister Kwieciński zapowiedział zmiany w systemie szkolnictwa, zarówno na poziomie szkół średnich jak i zmiany w szkolnictwie wyższym.

DSC_0124[1]

Po zaprezentowaniu rządowego planu, nastąpiła debata, podczas której studenci zebrani na sali zadawali wiceministrowi pytania. Interesowało ich między innymi jak państwo ma zamiar wspomóc humanistów, o których sekretarz stanu nie wspomniał w swoim wystąpieniu. Jerzy Kwieciński mówił o potrzebie oszczędzania. Jednak, jak powiedziała jedna ze studentek obecnych na sali, ciężko jest oszczędzać przy tak niskich zarobkach.

DSC_0130[1] DSC_0131[1]

Jerzy Kwieciński w latach 2005-2008 pełnił funkcję wiceministra rozwoju regionalnego. Pełni także funkcję prezesa zarządu Fundacji Europejskie Centrum Przedsiębiorczości. Jest także wiceprezesem zarządu Europejskiego Centrum Przedsiębiorczości. Funkcję Sekretarza Stanu w resorcie kierowanym przez Mateusza Morawieckiego pełni od 20 listopada 2015 roku.

Marcin Michalski