„Nieobyczajność, rozwiązłość, wyuzdanie w literaturze, kulturze i prawie.“ Taka była myśl przewodnia międzywydziałowego sympozjum, które w dniach 10-11 maja 2018 odbyło się na terenie naszego Uniwersytetu.

Międzynarodowa konferencja została zorganizowana wspólnie przez Wydziały: Filologiczny oraz Prawa i Administracji. Mówi dziekan Wydziału Filologicznego dr hab. Joanna Czaplińska, prof. UO:

W konferencji, która miała charakter międzynarodowy, wzięło udział 80 prelegentów z Czech, Słowacji, Rumunii, Węgier, Nigerii i oczywiście z Polski. O tym, dlaczego jako miejsce sympozjum  wybrano Collegium Maius, Joanna Czaplińska:

Oprócz pochwał dotyczących budynków naszego Uniwersytetu, padły liczne słowa uznania dotyczące samej konferencji. Każdy zdał sobie sprawę, że tematyka nie jest wcale tak egzotyczna jak się wydaje na pierwszy rzut oka. Zapytaliśmy o intencje, które kierowały organizatorami:

Tematyka konferencji jest niewątpliwie kontrowersyjna. Jednak nie jest ona przypadkowa. Zmiany, których jesteśmy świadkami na co dzień, prowokują do pochylenia się nad problemem przekraczania pewnych granic moralnych:

Sprawa została omówiona również ze strony prawnej. Swoje prelekcje wygłosili wykładowcy Wydziału Prawa i Administracji UO oraz zaproszeni goście, m.in. sędzia Sądu Najwyższego, profesor Jacek Sobczak.

Jacek Kiełbasa

fot.: uni.opole.pl