Oddaj głos na włos! Pod takim hasłem rozpoczyna się studencka akcja zbierania podpisów pod projektem obywatelskim Opolskiego Centrum Onkologicznego. Celem projektu jest zakup urządzenia zapobiegającego utracie włosów w wyniku chemioterapii.

Rak to choroba, która może dotknąć każdego z nas. Często o tym nie myślimy dopóki nie zetkniemy się bezpośrednio z tym zjawiskiem. Nowotwór to nie tylko pogorszenie zdrowia, ale i duże obciążenie psychiczne, z którym muszą zmierzyć się chorzy.

Urządzenie, o którym mowa nie wpłynie bezpośrednio na stan zdrowia pacjentów, ale może znacznie przyczynić się do poprawy jakości ich życia i samopoczucia. Dla wielu chorych, zwłaszcza kobiet, zachowanie włosów to zachowanie godności.

O tym jak dokładnie działa to urządzenie mówi dr Barbara Radecka z Opolskiego Centrum Onkologii.

Już w tym tygodniu na kampusie pojawią się studenci z petycjami. Do zakupu sprzętu potrzebnych jest około dwa tysiące podpisów. Cała akcja zakończy się 17 maja piknikiem organizowanym przez organizacje studentów Uniwersytetu Opolskiego.

Mówiła Iza Kaczyńska – przewodnicząca samorządu studenckiego UO

Do akcji włączyły się między innymi: Samorząd Studencki UO, Akademicki Związek Sportowy UO, Studencka Telewizja Seta oraz nasza redakcja.

Zbiórka podpisów potrwa do 19 maja. Głosować może każdy kto mieszka w Opolu, nawet tymczasowo. Wystarczy mieć ukończone 16 lat.

Marcin Michalski