Fani polskiej, autorskiej animacji mają szczęście, ponieważ O!PLA zawitała do Opola. W Kinie Meduza oraz Narodowym Centrum Polskiej Piosenki będzie można natrafić na wykłady poświęcone sztuce, o której pamięć jest dziś znikoma.

To już 6. edycja festiwalu, która w tym roku została podzielona na 4 bloki. Pierwszy z nich to kategoria studyjna im. Marka Serafińskiego. Są to animacje, które powstały w studiach filmowych. Jest też szkolny, w którym to zobaczyć można prace studentów szkół plastycznych bądź artystycznych. Następnym punktem są animowane wideoklipy, czyli teledyski wykorzystane w utworach przez twórców animacji. Na końcu organizatorzy przygotowali blok anime, który poprzez krótkie filmiki pokaże zabawę tego typu formą animacji.

W konkursie zakwalifikowało się 66 filmów z całej Polski by rywalizować o nagrodę główną, jednak co nią będzie, opowiedział Kamil Starczewski – współorganizator festiwalu w Opolu:

Edukacja i wspomnienia to główne cele wydarzenia. W latach 60. i 70. Polska Szkoła Animacji była ceniona i znana na całym świecie, niestety dość szybko została zapomniana. Dzięki nadchodzącemu wydarzeniu studenci będą mieli okazję by móc albo odnaleźć siebie, albo inspiracje potrzebne im do stworzenia takiej sztuki.

Studencki Wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego będą mogli wybrać się również na Masterclass z Moniką Kuczyniecką. Pomoże on znaleźć nowe, ciekawe wykorzystanie plasteliny do tworzenia animacji. Warsztaty odbędą się w siedzibie Wydziału Sztuki UO przy ul. Wrocławskiej 4.

Festiwal będzie trwać aż do 15.04. w Kinie Meduza i w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki. Jednak nie ma co się martwić, jeśli nie zdążyłeś na jedną z kategorii. Organizatorzy zadbali też o zapracowanych studentów i odsyłają na powtórki od 16-19.04 do Kina Meduza. Wstęp na festiwal jest bezpłatny.

Więcej informacji o filmach znajdziecie pod linkiem.

Nicol Rzotki

fot.: opolskielamy.pl