Chociaż 2018 rok powoli dobiega końca, to Fundacja Laboratorium Zmiany nie traci energii. Z zapałem realizuje swoje plany. Zorganizowanie antykonferencji o równouprawnieniu jest na to najlepszym dowodem.

W Studenckim Centrum Kultury już od rana trwały przygotowania do otwartego spotkania z mieszkańcami naszego miasta (ale nie tylko). Temat „Różni. Równi?” przyciągnął wiele osób, które od godziny 10:00 przychodziły, aby poprowadzić ciekawe dyskusje, poznać poglądy innych i znaleźć odpowiedzi na nurtujące pytania. Wszystko toczyło się w miłej, przyjaznej atmosferze. Każdy z gości mógł przekonać się, czym jest Open Space, zdobyć nowe doświadczenia i świetnie spędzić czas poza domem. Spotkanie zostało podzielone na dwie tury. W międzyczasie przybyli mogli rozgrzać się pyszną kawą bądź herbatą. Nie zabrakło również poczęstunku. Organizatorzy zadbali także o najmłodszych, urządzili bowiem kącik zabaw dla dzieci. Ale pewnie jesteście ciekawi, jaka grupa wiekowa zdominowała Studenckie Centrum Kultury. Na to pytanie odpowiedziała nam Magdalena „Meg” Kurowska.

Mogliśmy również dowiedzieć się od niej więcej o spotkaniu i jego celach.

Z kolei Karolina Pisz, wiceprezeska zarządu Fundacji Laboratorium Zmiany, przypomniała o ważnym dla Polek stuleciu.

Pamiętajmy więc o tym, bez wątpienia istotnym dla naszego narodu, wydarzeniu. Po to mamy prawa wyborcze, aby z nich korzystać. Nasze prababcie walczyły o coś co dziś wydaje się czymś absolutnie naturalnym, a przecież nie zawsze tak było. Działaczki Fundacji nieustannie podkreślają rolę kobiet w naszym społeczeństwie i walczą o to, aby wzrastała świadomość, szczególnie wśród młodego pokolenia. Mówiąc o młodym pokoleniu, automatycznie myślimy także o starszych. Dlatego też spytaliśmy Katarzynę Krzyżanowską, prezeskę zarządu Fundacji Laboratorium Zmiany, w jaki sposób osoby młodsze i starsze postrzegają działania takie jak organizowanie Otwartych Przestrzeni. Czy są jakieś różnice? Przekonajcie się sami.

Pani Katarzyna opowiedziała nam również o tym, jak wydarzenia typu Open Space wpływają na ludzi i co można przez to osiągnąć.

Oprócz swobodnych rozmów dotyczących równouprawnienia 1 grudnia w Studenckim Centrum Kultury poruszone zostały także inne zagadnienia. Goście wymieniali się poglądami, tworzyli wraz z organizatorami kilkuosobowe grupy. Sami mogli zaproponować temat, o którym chcieliby pomówić. Otwarta forma spotkania dała im możliwość poznania ludzi myślących podobnie do nich w bardzo ważnych kwestiach, o których na co dzień z reguły nie rozmawiamy. Niektórzy z uczestników podzielili się swoimi wrażeniami odnośnie eventu i akcji mu podobnych.

Jeśli przegapiliście antykonferencję „Różni. Równi?”, nie martwcie się. Będzie jeszcze wiele okazji do spotkań z Fundacją Laboratorium Zmiany. Karolina Pisz uchyliła rąbka tajemnicy i opowiedziała o planach działalności na najbliższe tygodnie.

Zachęcamy do zapoznania się z Fundacją. Więcej informacji o organizacji znajdziecie na stronie: http://laboratoriumzmiany.org/

Agnieszka Biernacka
fot.: https://www.facebook.com/events/1919156598392345/