Każdy miłośnik i pasjonat polskiej muzyki wie, że czerwiec to miesiąc dla największych artystów muzycznej sceny, ale nie tylko. Konkurs na najlepsze Debiuty i Premiery, podczas których publiczność oraz jury może wyznaczyć trendy polskiej sceny muzycznej. Jest to szansa dla wschodzących i doświadczonych gwiazd na to, aby zostać docenionym, zauważonym bądź odkrytym za twórczość artystyczną. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki to przede wszystkim święto wszystkich artystów oraz sympatyków piosenki, która wpisana jest w naszą kulturę już od pięćdziesięciu sześciu lat.

Festiwalowe koncerty rozpoczęły się w piątek 14. czerwca i trwały cztery dni, gdzie każdy dzień był podzielony na konkretne tematy. Zanim jednak festiwal się rozpoczął, artyści pojawiali się w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki – Amfiteatrze opolskim już od wtorku na próbach, gdzie mogliśmy z nimi rozmawiać i pytać o festiwal, ale również o plany zawodowe i nie tylko.

O tytuł premiery roku walczyło dziewięcioro wykonawców. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku statuetka Premiery trafiła do zespołu Tulia, który reprezentował Polskę na Eurowizji 2019. Zwycięzce Koncertu Premier wybrało jury oraz widzowie TVP 1 w drodze głosowania SMS.

Z zespołem Tulia rozmawialiśmy jeszcze podczas prób do tegorocznych koncertów, gdzie wystąpiły z dwiema piosenkami („Ta noc do innych jest niepodobna”, „Jeszcze Cię nie ma” – utwór, który wygrał zeszłoroczne premiery. Zapytaliśmy o wrażenia festiwalowe i nie tylko.

Jako jedna z pierwszych na próbach, pojawiła się Anna Karwan – wokalistka, która zdobyła podczas tegorocznego konkursu Premier prawie wszystkie możliwe nagrody. Powiedziała nam jak ważny jest dla niej festiwal w Opolu.

Bez wątpienia 56. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki to także ogromne wyróżnienie, kiedy artyści dostają zaproszenie do udziału w tak prestiżowym wydarzeniu. Rozmawialiśmy z grupą 4Dreamers, młodymi wokalistami, którzy zdobyli scenę muzyczną ponad rok temu i dalej pobijają serca słuchaczy. Zaprezentowali się w konkursie Premier, gdzie doszli do finału. O wrażeniach związanych z festiwalem i szkole rozmawialiśmy w przyjemnej atmosferze.

Swoją „czterdziestkę” na scenie obchodziła legenda polskiej muzyki rozrywkowej – Majka Jeżowska, która wystąpiła również ze swoją nauczycielką i jednocześnie przyjaciółką Krystyną Prońko. O festiwalu z Majką Jeżowską – mamą wszystkich dzieci, rozmawialiśmy tuż po próbie przed 56. Krajowym Festiwalem Polskiej Piosenki.

Tegoroczne Debiuty wygrali Aleksandra Nykiel oraz Sargis Davtyan – laureaci programu Szansa na Sukces. Z Sargisem, który był zszokowany całym splendorem festiwalowym, rozmawialiśmy, gdy jeszcze nie wiedział, że będzie faworytem spośród dwunastu uczestników konkursu Debiutów.

Marcin Wolniak

Mateusz Siedlecki