Mimo przesunięcia terminu finału XXX edycji Zimowej Giełdy Piosenki, wydarzenie  odbyło się bez żadnych komplikacji. Oczywiście z zachowaniem odpowiedniego reżimu sanitarnego. Zacięta walka o nagrody przez amatorów została zwieńczona występem zespołu Raz, Dwa, Trzy, który w tym roku obchodził swoje trzydziestolecie.

Każda z pięciu formacji musiała w eliminacjach przedstawić nie tylko jeden ze swoich wykonów, lecz także zaśpiewać wybraną przez siebie piosenkę wielokrotnie nagradzanego bandu Raz, Dwa, Trzy. Ich propozycje mogliśmy widzieć i usłyszeć w formie zdalnej tzn. były wyświetlane na dużym telebimie.

Jako pierwszy swoją twórczość  zaprezentował  krakowski zespół Konstelacje grający poezję śpiewaną. Piosenka Portret Drogi  przenosi słuchacza do krainy melancholii, gdzie tytułowa droga wraz z upływającym czasem była świadkiem wielu wydarzeń. Począwszy od słów padających niczym w kałużę liść po wznoszący się nad nią pył wspomnień. Z repertuaru Raz, Dwa, Trzy usłyszeliśmy cover piosenki  Już. Wybór padł na ten utwór, ponieważ jego treść jest bliska emocjom towarzyszącym wokalistce po utracie bliskiej osoby.

Drugi skład o nazwie MACHINA pochodzący z Lublina, zademonstrował nam swoje autorskie dzieło pt. Stronger. Iście rockowe brzmienie ożywiło całą publiczność. Następnie przekazali swoje emocje w interpretacji singla Nazywaj Rzeczy po Imieniu.

Piosenkarka Cory w Żegnaj chłopcze ukazała historię nieszczęśliwej miłości i chłodnego rozstania przy spokojnym akompaniamencie. Trudno nie wierzyć w nic to kolejna propozycja, którą tamtego wieczoru zaprezentował zespół. Przyniosło to zamierzony efekt, ponieważ formacja została doceniona przez Samorząd UO i będziemy mogli usłyszeć ich artystyczne poczynania podczas nadchodzących Piastonaliów.

Przedostatnia grupa muzyczna Eloi w energicznym kawałku Nieważne jak  pokazała czym jest dla nich pasja, którą nieustannie rozwijają i ulepszają. Następnie wybór padł na piosenkę W wielkim mieście. Bardzo chcieli pokazać odczucia będące jej nieodłącznym elementem, co okazało się sukcesem. Występ został pozytywnie przyjęty przez widownię.

Nagroda publiczności trafiła do The Freedom Birds, którzy oczarowali słuchaczy singlem  Chciałbym sobie ponarzekać, a także aranżem Już, w którym każdy z członków odnalazł część siebie.  Z niecierpliwością czekamy na ich przyszłe poczynania sceniczne.

Długo wyczekiwanym punktem kulminacyjnym XXX Zimowej Giełdy  Piosenki był performans zespołu Raz, Dwa, Trzy z gościnnym udziałem Big Bandu Uniwersytetu Opolskiego. To niesamowite przeżycie móc na żywo ujrzeć legendy polskiej sceny i  stać się częścią tego wspaniałego spektaklu. Pod niebem pełnym cudów, Tylko we mgle człowiek czy Idę przed siebie to część propozycji, które jubilaci przekazali nam z głębi swojej duszy.

Miejmy nadzieję, że w przyszłym roku wszystko wróci do normy i spotkamy się większym gronem w Studenckim Centrum Kultury.

Oskar Michalik, Ola Anczyk