Co roku do Gdańska przyjeżdżają przedstawiciele mediów studenckich z całej Polski. Dzieje się tak za sprawą Medionaliów.

Jest to wydarzenie w trakcie którego organizowane są spotkania i warsztaty z dziennikarzami pracującymi w ogólnopolskich mediach. Tegoroczna edycja odbyła się w dniach 23 – 25 marca. O tym, czym dla młodych dziennikarzy są Medionalia, opowiedziała Katarzyna Michałowska – dyrektor programowy konferencji.

 

 

Wydarzenie zostało podzielone na trzy dni, a każdy z nich oferował uczestnikom coś innego. Wszystko rozpoczęło się od spotkania z Grzegorzem Kubickim i Maciejem Drzewickim – autorami książki Ania. Biografia Anny Przybylskiej. Uczestnicy dowiedzieli się m.in. o tym jak wyglądała praca nad książką oraz jak sami autorzy postrzegają aktorkę. Warto podkreślić, że zebrani chętnie korzystali z możliwości zadawania pytań gościom.

Następnego dnia odbyła się debata zatytułowana Dziennikarstwo w dobie XD – czy znamy naszych odbiorców? w której wypowiadał się Janusz Schwertner (onet.pl), Marcin Ręczmin (wp.pl), oraz Kuba Kaługa (RMF FM). Po debacie Artur Szuba podpytał dwóch pierwszych o to, jakie mają praktyczne porady dla młodych dziennikarzy, zwłaszcza biorąc pod uwagę chęć dalszej pracy w zawodzie, rozwijania swoich umiejętności oraz poszerzania horyzontów.

 

Każdego roku na Medionaliach redakcje z całej Polski mogą uczestniczyć w warsztatach prowadzonych przez zawodowych dziennikarzy. Wybór prelegentów nie jest jednak przypadkowy. Czym kierują się organizatorzy zapraszając gości? Na to pytanie odpowiedziała nam Katarzyna Michałowska:

 

Tym razem warsztaty poprowadzili: Kuba KaługaKrzysiek Rzyman  (youtuber), Damian Jarosz (Pablik.pl) oraz Tomasz Nadolny (socjal media ninja, analityk, podcaster StacjaZmiana.pl).

Tematyka dotyczyła m.in tego jak rozróżnić fejk od prawdy, które narzędzia są przydatne w pracy dziennikarza, oraz jak można poradzić sobie ze stresem. Uzyskiwanie takiej wiedzy od praktyków jest niezwykle cennym doświadczeniem dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z dziennikarstwem.

Nicol Rzodki przeprowadziła krótki wywiad z Damianem Jaroszem:

 

Każdy rodzaj mediów rządzi się swoimi prawami, dlatego też popołudniu uczestnicy zapoznawali się z charakterystyką poszczególnych sektorów. W tym celu udali się na warsztaty do gdańskiej siedziby Wirtualnej Polski oraz Radia MORS, gdzie w praktyce wykorzystali dotychczas nabyte umiejętności, poznali nowe techniki pracy z narzędziami charakterystycznymi dla danej jednostki oraz mieli okazję wysłuchać osób pracujących tam na co dzień.  Samo słowo “media” obejmuje swym znaczeniem wiele różnych dziedzin, dlatego też możliwe było także poszerzenie swoich umiejętności oraz podzielenie się doświadczeniem z zakresu fotografii, pisarstwa oraz pracy z obrazem w telewizji; nie zabrakło także miejsca na przetestowanie własnych umiejętności. Robert Silski, Mateusz Pieniążek, Piotr Terlecki oraz Piotr Sitkiewicz nie tylko wprowadzili młodych dziennikarzy w swoją pracę, ale również wskazali jakie błędy popełniane są nagminnie przez początkujących oraz – rzecz jasna – jak się ich wystrzegać.

 

Piotr Terlecki w rozmowie z Katarzyną Sajewicz opowiedział o przygotowywaniu materiałów telewizyjnych z perspektywy operatora: jak wygląda przedstawianie różnych wydarzeń, co mu się w tym najbardziej podoba oraz czy nieregularność godzin pracy jest tak zniechęcająca, jak zwykło się o tym mówić.

 

Wydawać by się mogło, że sobota była pełna atrakcji, ale konferencja nie zwolniła tempa i już następnego (ostatniego) dnia na uczestników czekały kolejne interesujące spotkania. Niedziele rozpoczął  Maciej Bąk  z Radia ZET tematem Warsztat radiowca – pościg z czasem. Zaraz po nim wystąpiła Hanna Kordalska-Rosiek z TVP Gdańsk, która wprowadziła zebranych w świat dokumentu. Na zakończenie o dziennikarstwie śledczym opowiedziała Katarzyna Włodkowska z Gazety Wyborczej i Dużego Formatu; to z nią przeprowadziła wywiad Patrycja Fabisz.

 

 

Chociaż Medionalia już się zakończyły to wiedza oraz miłe wspomnienia zostaną z uczestnikami na dłużej. Nasza redakcja brała w nich udział już po raz trzeci i nie możemy doczekać się kolejnych edycji. Mamy nadzieję, że będzie powstawać więcej podobnych projektów.

 

Katarzyna Sajewicz