W studiu Radia Sygnały gościł dziś Damian Picz, pracownik Polskiego Związku Piłki Nożnej, były sędzia piłkarski, a także absolwent Uniwersytetu Opolskiego.

Podczas dzisiejszego (31.03) Sportowego Śniadania w naszym studiu gościliśmy Damiana Picza, specjalistę ds. Rozwoju Sędziów (ang. Refereeing Development Manager), który z ramienia PZPN współpracuje z UEFA i FIFA przy organizacji meczów Ligi Mistrzów, Ligi Europy czy meczów reprezentacji Polski. Ponadto, koordynuje pracę sędziów, przygotowuje analizy czy opracowuje wszelkie kwestie logistyczne i transportu oraz bazy hotelowej przy okazji wydarzeń sportowych.

Zapraszamy do odsłuchania całej rozmowy:

Część pierwsza dotyczy zakresu obowiązków na stanowisku specjalisty ds. Rozwoju Sędziów. Dowiemy się także czym różnią się funkcje delegata i obserwatora UEFA oraz czym charakteryzuje się funkcja oficera łącznikowego.

Dalsza część rozmowy skupia się głównie na pracy sędziego, ale zahaczamy również o aktualne dyskusje w świecie futbolu, czyli wprowadzenie powtórek czy poziom sędziowania w Hiszpanii. Poznaliśmy również jak wyglądała „od kuchni” organizacja finału Ligi Europy w Warszawie.

Przypomnijmy, że Damian Picz jest absolwentem Uniwersytetu Opolskiego, a także był swego czasu wykładowcą na Wydziale Filologicznym UO. Nasz gość opowiada, jak istotna jest znajomość języków w jego zawodzie.

Z Damianem Piczem rozmawiali Paulina Kurtyka (Radio Sygnały) oraz Marek Świerczyński (Studencka Telewizja SETA).

W realizacji programu pomógł lokal Quchnia.

Paulina Kurtyka