W Auli Błękitnej Collegium Maius odbyło się spotkanie z cyklu “Złoty Wykład”.Gościem Uniwersytetu Opolskiego był doktor Piotr Marciniak –  polityk, dyplomata, ambasador Polski w Mołdawii i Rosji, Konsul Generalny RP w Irkucku i Sankt Petersburgu.

Dr. Piotr Marciniak wygłosił wykład na temat: “Wobec wschodniego sąsiada. Dylematy i zadania polskiej polityki względem Rosji”. W trakcie swojego wystąpienia poruszył kwestie związane m.in. z określeniem i omówieniem obszarów polityki zagranicznej Federacji Rosyjskiej, sposobu przekazu informacji w mediach zarówno rosyjskich, jak i polskich oraz aktualnego stanu wiedzy obu narodów o sobie nawzajem.

Po wykładzie miała miejsce dyskusja związana z omawianym tematem, do której włączyli się uczestnicy wykładu, w tym Rektor Uniwersytetu Opolskiego prof. dr hab. Stanisław Nicieja.

Nasz reporter – Krzysztof Krzemiński, zapytał doktora Piotra Marciniaka o opinię na temat współpracy Polski i Krajów Bałtyckich względem stosunków z Rosją:

Spotkanie, które odbyło się 24 lutego prowadził Rektor Uniwersytetu Opolskiego prof. dr hab. Stanisław Nicieja. Wśród audytorium zagościli wykładowcy oraz studenci, w dużej części z Instytutu Slawistyki, Politologii i Historii.

Krzysztof Krzemiński

fot. Beata Śliwińska