Ostatnimi czasy temat terroryzmu w Europie bez wątpienia był aktualny. Nadal możemy o nim usłyszeć, czasem nawet widzieć jego skutki.  Zazwyczaj jednak nie postrzegamy terroryzmu w aspekcie psychologicznym, chociaż odczuwamy strach na myśl o zagrożeniu.

Terroryzm to przemoc fizyczna skierowana przeciwko grupie osób lub instytucjom w celu wymuszenia przez zastraszanie określonych ustępstw. Stanowi ogromny problem nie tylko w Europie, ale również na świecie. Jego głównym zamierzeniem jest wywoływanie powszechnego strachu oraz grupowej paniki. Terroryści szczególną uwagę przywiązują do skali i brutalności ataków, aby media jak najbardziej nagłośniły sprawę i tym samym większa liczba osób żyła w strachu. To właśnie jeden z podstawowych aspektów psychologicznych terroryzmu.

Już 26 kwietnia 2019 roku będziemy mieli okazję poznać więcej szczegółów dotyczących tego wątku. O godzinie 16:00 w budynku Instytutu Psychologii przy Placu Staszica 1 zostanie poruszony temat: „Psychologiczne aspekty terroryzmu”. W sali im. Prof. Andrzeja Szmajkego (112) wykład poprowadzi Dr Marek Pałasiński z Liverpool John Moores University, Dept. of Natural Sciences and Psychology, UK.

Zbliżające się wydarzenie to okazja do poszerzenia swojej wiedzy, spojrzenia na problem od innej strony. Studenci kierunków nie psychologicznych również mogą uczestniczyć w wykładzie.

Agnieszka Biernacka
Fot.: Fotolia