Tydzień Germanistyki Opolskiej powoli zmierza ku końcowi. Do piątku będziecie mogli wziąć udział w szeregu atrakcyjnych kursów językowych zorganizowanych przez studentów III roku germanistyki oraz zarząd Katedry Języka Niemieckiego. To niezwykła okazja, aby podszlifować język w nieoczywisty sposób – biorąc udział w warsztatach, które pobudzą wyobraźnie i dostarczą wielu pozytywnych emocji oraz być może rozbawią swoim lekkim i nietuzinkowym humorem.

Inauguracja wydarzenia, która odbyła się na początku tygodnia pozwoliła tegorocznym maturzystom poznać specyfikę oraz zasady, które będą ich obowiązywać na egzaminie dojrzałości. Dzięki utworzeniu kameralnych grup, mogli oni podjąć się rozwiązaniu próbnego egzaminu – teraz jednak mogli to zrobić w życzliwej atmosferze pod okiem prowadzących.

Tegoroczna edycja po raz pierwszy została przeprowadzona w wersji online na platformie MS Teams. Czy stanowiło to wyzwanie dla organizatorów i jak wykorzystali oni narzędzia platformy spytaliśmy dr Mariolę Majnusz-Stadnik, Kierownika Katedry Języka Niemieckiego UO

,,Przygotowanie Tygodnia Germanistyki online było ogromnym wyzwaniem. Wprawdzie my i nasi studenci na co dzień korzystamy z platformy Teams, ale nie w każdej szkole Teams jest używany. Dlatego zdarzyły się sytuację w których przed zaplanowanym wydarzeniem musieliśmy zapoznać osoby zainteresowane z platformą Teams. Oczywiście w trakcie Tygodnia Germanistyki korzystamy z różnych narzędzi, większość wydarzeń rozpoczynamy od spotkania na kanale ogólnym, w którym prezentujemy filmy lub prezentacje, a następnie pracujemy w mniejszych grupach w specjalnie na dane wydarzenie utworzonych kanałach. Niewątpliwym wsparciem są dla nas studenci germanistyki, dzięki którym spotkania w kanałach mogą mieć charakter kameralny. Ponadto platforma Teams umożliwiła nam się połączyć jednocześnie z uczniami różnych miejscowości, jak np. Opole, Kędzierzyn-Koźle, Dobrzeń Wielki, Strzelce Opolskie, Tarnowskie Góry, oraz umożliwiła zaproszenie gości zagranicznych. I tak, w czwartek, o godz. 12.00 zapraszamy na wykład dr Olivera Herbsta z Uniwersytetu w Wurzburgu/Niemcy. ’’

Spytaliśmy również o to, kto może stanowić grupę docelową:

,,Na każdy dzień tygodnia planowany jest interesujący program skierowany bezpośrednio do uczniów chcących poszerzyć swoje umiejętności językowe oraz ciekawych nowych doświadczeń związanych z językiem niemieckim. Wydarzenia są kierowane głównie do uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz studentów. Na naszych gości czekają ciekawe filmy, prezentacje, quizy oraz warsztaty przybliżające tematykę studiów germanistycznych, do których podjęcia serdecznie zachęcamy.

Zadaliśmy również pytanie, na czym będzie polegać panel edukacyjny dot. poezji niemieckiej, który odbywa się w czwartek (15 kwietnia) w godzinach 10:00 – 11:00:

,,Panel edukacyjny Mit Worten Malen – Malować słowami poświęcony jest sposobom interpretacji i recepcji poezji niemieckiej. Będziemy szukać odpowiedzi na pytania: Czy można malować słowami? Jak postrzegamy świat wokół nas? Czy pisanie wierszy jest trudne? Czym jest wiersz? Podejmiemy wspólnie próby udowodnienia, iż poezja niezależnie od tego, czy została napisana w języku polskim czy niemieckim łączy i otwiera nowe możliwości poznania nas samych i otaczającego nas świata”

W celu szerszego zapoznania się z tematem zapraszamy na facebooka Filologii Germańskiej UO. Więcej informacji na temat zapisów na warsztaty znajdziecie na stronie Wydziału filologicznego UO.

 

Aleksandra Kłos

Fot.:  pixabay.com