Wielkimi krokami zbliża się kolejny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Miasto Opole również dołączyło do zabawy i wystawia na aukcje przedmioty, dzięki którym skarbonka Orkiestry z pewnością się zapełni.

To już 29 finał WOŚP i jak co roku nie zabraknie wielu atrakcji. 31 stycznia całe Opole będzie wspierać tę niezwykłą zbiórkę. Koncerty odbędą się w Sali kameralnej Młodzieżowego Domu Kultury. Mieszkańcy będą mogli uczestniczyć w wydarzeniu za darmo – wyłącznie online – od godz. 18:00 do 20:00. W tym roku scena będzie należeć do opolskich zespołów muzycznych. Przygotowano również inne formy rozrywki, takie jak np. kilkugodzinny blok warsztatowy dla dzieci w Internecie- zorganizowany pomiędzy 15:00 a 17:00 czy Opolski Bieg Policz się z cukrzycą. Weźmie w nim udział około 300 osób. Bieg będzie podzielony na 2 tury: pierwsza wystartuje o 12:00, a druga o 13:00. W każdej z tych tur będzie po 150 osób. Start znajduje się na Placu Wolności, a meta na parkingu opolskiego Amfiteatru. Trasa liczy 5,4 km. Planowana jest również organizacja kina samochodowego przy ul. Prószkowskiej na parkingu Politechniki Opolskiej. Pokaz fajerwerków lub laserów odbędzie się w nieco innej formie- o godz. 20:00 Opolanie zapalą bowiem zimne ognie w miejscu, w którym w danej chwili będą się znajdować.

Coroczna licytacja odbędzie się na platformie Allegro. Do wylicytowania będzie między innymi suknia przekazana przez Justynę Steczkowską, której była też projektantką. W tej kreacji wystąpiła na deskach Narodowego Centrum Polskiej Piosenki w 2015 roku, odbierając nagrodę dla najlepszej artystki roku. Artystka nagrała również w tej sukni teledysk Miej odwagę. Jak co roku roku licytowane będą również vouchery przekazane przez Prezydenta Miasta Opola. W tym roku to podwójne zaproszenie na wszystkie koncerty Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki Opole 2021 oraz figurka Karolinki, czyli nagroda im. Anny Jantar w konkursie Debiuty KFPP. Do zdobycia będą również dwa Złote Bilety. Złoty bilet w rytmie kultury zawiera zaproszenia dla 4 osób na koncerty, spektakle oraz wystawy w miejskich jednostkach kultury. Złoty bilet w rytmie sportu oferuje karnety na wszystkie mecze w sezonie 2021/2022 trzech największych opolskich klubów sportowych: Odry Opole, Gwardii Opole oraz Kolejarza Opole. Fani serialu Szadź będą mieli okazję zdobyć Naszyjnik Serafina. To autorski projekt wykonany ze srebra przez krakowskiego rzeźbiarza. Na potrzeby serialu powstały tylko 3 egzemplarze (wszystkie grały w serialu). Nie tylko ta wyjątkowa biżuteria będzie jedną z możliwych do wylicytowania przedmiotów. Do zdobycia będzie także oryginalny scenariusz pierwszego odcinka Szadzi z autografami aktorów: Macieja Stuhra, Aleksandry Popławskiej oraz reżysera Sławomira Fabickiego. Lider zespołu KOMBI Sławomir Łosowski przekazał na aukcję grafikę pt. Scena w Opolu. Rysunek powstał w 2018 roku w czasie 55. KFPP, podczas którego zespół KOMBI piosenką pt. Polska wygrał konkurs pod hasłem Przebój na Mundial. Na tegoroczne aukcje trafi również powieść Olgi Tokarczuk z autografem noblistki, a także liczne pamiątki związane z wydarzeniami kulturalnymi oraz sportowymi o zasięgu ogólnopolskim.

29. edycja finału WOŚP nosi tytuł Finał z głową. Pieniądze zbierane będą na laryngologię, otolaryngologię i diagnostykę głowy. Gorąco zachęcamy do zaangażowania się w akcję!

Gabriela Roterman

Fot.: Facebook WOŚP Opole