XXI Krajowa Konferencja Parlamentu Rzeczpospolitej Polskiej ściągnęła do Sypniewa 498 uczestników z całej Polski. Już pierwszego dnia samorządowcy z różnych zakątków kraju zmierzyli się z debatą o zmianach w szkolnictwie wyższym.

Debatowali ze sobą: Mateusz Mrozek- Przewodniczący Parlamentu Studentów RP, dr hab. Daria Lipińska Nałęcz – wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego, prof. dr hab. Wiesław Banyś – przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, oraz Michał Kuczmierowski – dyrektor programu Santander Universidades w Polsce. Poruszono tematykę kredytów studenckich, zmian proporcji podziału Funduszu Pomocy Materialnej, puli 30 punktów ECTS, oraz innych problemów, z którymi spotykają się samorządowcy. Na zakończenie nie zabrakło pytań od studentów. Był to jeden z istotniejszych punktów Konferencji.

W tym roku została zwiększona liczba paneli szkoleniowych z 15 do 30. Dzięki czemu uczestnicy mieli większy wybór i mogli odnaleźć interesujące ich dziedziny. Panele obejmowały zarówno sprawy finansowe, prawne, medialne, jak i te związane z współpracą. Istotna w nich była aktywizacja uczestników, która umożliwiała dyskusję oraz wymianę doświadczeń. Duża różnorodność uczelni biorących udział w Konferencji była w tym przypadku bardzo pomocna.

Jednym z punktów programu był projekt Rozwiń Swój Samorząd. Jego celem jest wymiana dobrych praktyk między samorządami. Polega on na zaprezentowaniu szerokiemu gronu odbiorców projektu organizowanego w ramach działalności samorządu studentów, koła naukowego czy organizacji społecznej. Osoba prezentująca dane przedsięwzięcie ma na to 10 minut. Słuchacze poznają rozwiązania stosowane na innych uczelniach. Takie pomysły mogą być inspiracją do wypróbowania ich na swoim gruncie. W Sypniewie zaprezentowano 5 projektów. Po przedstawieniu każdego z nich był czas na pytania. Jednym z założeń Konferencji jest integracja Samorządów Studenckich z całego kraju. W tym celu zorganizowano grę w, której uczestnicy odpowiadali na pytania związane z PSRP oraz wykonywali różne zadania. Na zakończenie tego dnia odbył się wspólny grill.

W trakcie ostatniego dnia Konferencji odbyło się otwarte Posiedzenie Rady Studentów oraz Posiedzenie Komisji Branżowych. Był to także czas na podsumowanie XXI Krajowej Konferencji PSRP. Samorządowcy mogli podzielić się swoimi opiniami na temat organizacji tego wydarzenia. Jednak na ostateczne podsumowanie przyjdzie jeszcze czas.

Katarzyna Sajewicz/fot. Izabela Kaczyńska