4 lipca br. w Collegium Civitas miało miejsce oficjalne otwarcie nowej pracowni komputerowej. Sala nr 111 dołączyła do otwartej rok wcześniej pracowni nr 202, a znajdujące się w niej komputery będą wykorzystywane w czasie zajęć akademickich, głównie przedmiotu technologia informacyjna.

W sali znajduje się aż 16 stanowisk z nowoczesnymi komputerami (w sali 202, dla przypomnienia, miejsce znalazło 11 komputerów), które dzięki swoim parametrom technicznym, zainstalowanym programom oraz podpięciu do Internetu, pozwalają nie tylko na sprawne korzystanie z sieci, ale też na profesjonalny montaż audio lub wideo i tworzenie treści przez przyszłych dziennikarzy, PR-owców czy specjalistów od stosunków międzynarodowych. Pracownia ma służyć wszystkim studentom kierunków oferowanych przez WNoPiKS, a także innych kierunków, mających zajęcia w Collegium Civitas.

Nowoczesna pracownia powinna sprostać potrzebom studentów, a także umożliwić im praktyczne przeszkolenie do późniejszej pracy w zawodzie. Na Uniwersytecie Opolskim jest pełen przekrój mediów akademickich. Są to Studencka Rozgłośnia Radiowa Radio Sygnały, Studencka Telewizja Uniwersytetu Opolskiego SETA TV oraz Gazeta Studencka.

Komentarza dotyczącego nowo otwartej pracowni udzielił dr hab. Adam Drosik, prof. UO, dziekan Wydziału Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej UO:

W marcu ubiegłego roku na Wydziale Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej otwarta została nowa pracownia dziennikarska przeznaczona dla studentów tego wydziału, a także, według zapowiedzi, również dla aktywnych działaczy mediów studenckich. Jakkolwiek multimedialna sala była wykorzystywana w trakcie zajęć w tym roku akademickim, tak jej użycie przez adeptów sztuki dziennikarskiej w uczelnianych mediach nie było możliwe. Dlaczego? To pytanie zadaliśmy, prof. Adamowi Drosikowi:

Dziekan apeluje do braci studenckiej o nieniszczenie i szanowanie wspólnego dobra:

Jak zauważa prof. Drosik, to nie koniec zmian w Collegium Civitas. Poza drobnymi pracami remontowymi w innych salach budynku, a także sukcesywnym wyposażaniu ich w rzutniki, na studentów w kolejnym roku akademickim czekać będą nowe pufy na korytarzach. Wszystko w imię tego, aby „miejsce, w którym studiujemy, było przyjazne, schludne i po prostu fajne”, a studenci mogli nie tylko uczyć się, ale też spędzać dobrze czas.

W kolejnym semestrze ma być otwarte także nowe studio telewizyjne, w którym dotychczas mieściła się siedziba Studenckiej Telewizji Uniwersytetu Opolskiego – SETA TV.

Nowoczesne pracownie mają umożliwić obecnym studentom UO polepszenie własnego warsztatu dziennikarskiego, a także stanowić zachętę do przyjścia na tę uczelnię dla przyszłych żaków.

Adam Dubiński

fot. Adam Dubiński