Pierwszy dzień maja, ciepłe wiosenne powietrze, plenerowa scena i występy niezapomnianych oraz lubianych gwiazd polskiej sceny muzycznej. Takimi słowami można podsumować 4- te Urodziny Baru u Kuby, czyli kolejnego koncertowego miejsca na mapie Opola.

Pierwszą z zaproszonych gwiazd na 4-te Urodziny Baru u Kuby była Gosia Andrzejewicz, która już o godzinie 19 rozpoczęła swój występ. Artystka, która prężnie działa w show-biznesie już od ponad dziesięciu lat, za sprawą tego wydarzenia mogła przypomnieć swoje najbardziej znane hity. Usłyszeliśmy utwory takie, jak: Słowa, Siła marzeń czy Doceń to. Podczas piosenki Nieśmiały chłopak, wokalistka zaprosiła na scenę jednego ze swoich fanów, który miał okazję zaśpiewać razem ze swoją idolką. Przed wykonaniem Siły marzeń, Andrzejewicz wspomniała jak ważne są marzenia i, że każdy z nas powinien je spełniać. Nie mogło także zabraknąć wszystkich dobrze znanych przebojów takich jak Wojowniczka, Pozwól żyć czy Lustro. Podczas koncertu przenieśliśmy się także w rajskie klimaty, a wszystko to za sprawą piosenek You Can Dance oraz Latino. Gosia wykonała również utwór Loverboy , który powstał we współpracy ze szwedzkim artystą Dr. Albanem. Zgromadzeni fani świetnie bawili się na koncercie pierwszej z gwiazd urodzin baru, a tak naprawdę był to dopiero początek hucznego świętowania.

Gosia Andrzejewicz podczas występu w Barze u Kuby

Około godziny 20:30 na scenę wkroczyli chłopaki z zespołu Video. Mimo, że bilety VIP obejmowały miejsca siedzące tuż pod sceną, to zgromadzeni fani wraz z rozpoczęciem koncertu bandu ustawili się pod barierkami, by móc szaleć pod estradą. Oczywiście nie mogło zabraknąć licznej reprezentacji Oficjalnego Fan Clubu formacji, którego członkowie przybyli na Opolszczyznę z najdalszych krańców Polski.

Na starcie usłyszeliśmy cover piosenki Emeryten Party, który w oryginale wykonuje formacja Pudelsi. Następnie zespół wykonał swoje największe hity- Szminki Róż, Środa Czwartek, Papieros oraz oczywiście Ktoś Nowy.

Utwór Soft, w oryginale nagrany z Anną Wyszkoni jest szczególnie bliski mojemu sercu. Odkąd go usłyszałam na moim pierwszym koncercie bandu, na którym byłam w 2017 roku, wtedy też zespół automatycznie stał się moim ulubionym. Za każdym razem, gdy tylko słyszę ten wykon podczas występów Video, napływają mi łzy do oczu i jestem bardzo wzruszona. Przepiękna piosenka o miłości oraz słuchaniu siebie wzajemnie, nauczyli mnie jakie to jest ważne.

Video podczas występu w Barze u Kuby

Na urodzinach u Kuby pojawiła Angelika „Żelka” Zaworka, jedna z finalistek programu Idol. Wokalista zespołu, Wojtek Łuszczykiewicz w 2017 roku był jurorem tego właśnie reality-show, przy okazji którego poznał Żelkę. Na koncercie zadedykował jej utwór Alay. Artystka była tym gestem niezmiernie poruszona.

Piosenka Dobrze, że jesteś jest wyjątkowa pod wieloma względami. Teledysk został nagrany we współpracy z osobami niesłyszącymi, tworzącymi akcję Młodzi Migają Muzykę. Zespół wykonał tę piękną balladę na koncercie po wielu latach. Wyszedł im tak samo niesamowicie, jak podczas pierwszego zaprezentowania go opinii publicznej. Po piosence Dobrze, że jesteś nastąpił iście romantyczny utwór pt. Fantastyczny Lot, którego słowa z pewnością poruszą nie tylko fanów zespołu:

(…)Chciałbym coś Ci dać
Ale nie wiem co
Nawet nie stać mnie
Na odważny krok
A do gwiazd
Za daleko stąd(…)

Video

Wszystko jedno i Bella to kolejne dobrze wszystkim znane przeboje, które mogliśmy usłyszeć podczas majowego koncertu. Publiczność nie zawiodła i głośno śpiewała te, jak i pozostałe piosenki.

Jeżdżę na koncerty zespołu już od kilku lat i wiem, że w pewnym momencie nastąpi wykon hitu Idę na plażę, podczas którego na scenę zapraszani są fani. Tym razem nie mogło być inaczej. Na scenie pojawiły się tylko trzy fanki, które wraz z Wojtkiem wykonały refren utworu. Jedną z ostatnich piosenek był cover piosenki a-haTake On Me, który został zagrany przez Video w ich charakterystycznym, rockowym stylu.

Fani oczywiście nie chcieli tak szybko wypuścić swoich idoli ze sceny i od razu po ostatnim zagranym utworze domagali się bisu. Na szczęście nie musieliśmy długo czekać, dosłownie moment później usłyszeliśmy Asele. Miłym zaskoczeniem było dla mnie pojawienie się utworów Synowie matki złej oraz Jestem Zerem. Tekst do tego pierwszego kawałka napisał Jan Borysewicz, gitarzysta Lady Pank, z którym to Video miało okazję stworzyć kilka muzycznych perełek.

Video

Pomiędzy piosenkami zespołu, Wojtek wplatał także wstawki takich hitów jak, BegginThe Four Seasons czy MałomiasteczkowyDawida Podsiadło, co również dla wielu osób było wielką niespodzianką. Jednakże i te wykony były na najwyższym poziomie, dodając im ducha wiecznie żyjącego rocka!

Koncert Video to nie tylko świetna rockowa muzyka, ale także genialne poczucie humoru czy też integracja i ciągły kontakt z fanami. Zespół w składzie: Wojciech Łuszczykiewicz- śpiew i gitara, Bartek „Budyń” Szymański – gitara, Piotr „Funky Koval” Kowalewski – gitara basowa, Paweł Stępień – perkusja oraz Daniel „Daniel Love” Tyszkiewicz – gitara akustyczna, dał z siebie wszystko i swoim występem z pewnością zachęcił obecnych na ponowne uczestnictwo w ich widowiskach.

Udało mi się przeprowadzić wywiad z moimi idolami. Słuchając rozmowy z Wojtkiem i Bartkiem dowiecie się wielu ciekawostek na temat zespołu, a także zaczerpniecie złotych rad dla studentów. Rezultatów możecie posłuchać poniżej.

Czwarte urodziny Baru u Kuby odbyły się z wielkim rozmachem. Licznie zgromadzona publiczność, świetne koncerty dodające energii, a także wiosenna atmosfera, która udzielała się podczas całego wydarzenia. Nie mogłam wymarzyć sobie lepiej spędzonej majówki w tak wyśmienitym towarzystwie. Mam nadzieję, że jeszcze nie raz będę miała możliwość uczestniczenia w jakiejś imprezie w tym miejscu, a Was bardzo zachęcam do odwiedzenia tego niezwykle klimatycznego lokalu!

Julia Wenzel
Fot.: Julia Wenzel