Jak mawiał grecki matematyki i filozof- Pitagoras muzyka budzi w sercu pragnienie dobrych czynów. Gala muzyki poważnej i jazzu Fryderyki jest niezwykle ważnym wydarzenie polskiego show biznesu to właśnie wtedy artyści z całej polski potykają się i dzielą się swoją twórczością.

W ciepły marcowy wieczór kiedy to słonko świeciło nad Metropolią Górnego Śląska – Gliwice. Do hali widowiskowej zaczęli schodzić się paparazzi oczekujący na przybycie artystów muzycznych z całej Polski. W środku przywitali nas elegancko ubrani kelnerzy z napojami bądź drinkami oraz stół pełen przepysznych kanapek. Tym razem motywem przewodnim Gali Fryderyków był kolor zielony, tak jak marynarka Olivii. Przed godziną 17.30 atmosfera nieco się zagęściła gdyż każdy z nas chciał zrobić jak najlepsze zdjęcia na czerwonym dywanie.

Tegoroczna gala rozpoczęła się od występu Darii ze Śląską. Pierwsza część została prowadzona przez Karine Nicinska i Bartosza Sądera, którzy przyznali nagrody w następujących Kategoriach: Kategoria Album Roku Muzyka, Kategoria Album Roku Piosenka Poetycka i Literacka, Kategoria Artysta Roku, Kategoria Fonograficzny Debiut Roku Jazz, Kategoria Album Roku Blues.

Muzyczne objawienie rozpoczęło się o godzinie 20.00 piosenką Głupia Tańcz cieplutko przywitali nas prowadzący Mery Spolsky, Gabi Drzewiecka i Ola Filipek, oraz “rodzynek” tego kobiecego grona Marcin Prokop. Pięknie zostaliśmy także przywitani przez Mariusza Kałamagę i Piotra Kupichę, którzy wręczyli Nagrodę Artystki Roku Hani Rani.

Po 18 latach na scenę powrócił Lech Janerka z albumem Gipsowy odlew falsyfikatu i zdobył aż pięć statuetek. W kategorii Artysta Roku, Autor Roku i Kompozytor Roku, jego album Gipsowy odlew falsyfikatu dostał tytuł Albumu Roku Alternatywa, a pochodzący z niego singiel Dupa Jak Sofa statuetkę w kategorii Utwór Roku. Z kolei trio Łona x Konieczny x Krupa za Taxi otrzymali dwie nagrody w kategorii Album Roku Hip Hop oraz Zespół/Projekt Artystyczny Roku oraz wyróżnienie za teledysk roku – piosenka Bym poszedł.

Najwięcej nominacji zdobył Vito Bambino oraz sanah, którzy niestety nie otrzymali żadnej nagrody. Mimo tego dali nam niesamowite emocjonujące występy.

Tytułem Artystki Roku i Producentki Roku wyróżniona została Hania Rani, a dwa Fryderyki odebrała Daria ze Ślaska w kategorii Fonograficzny Debiut Roku i Album Roku Indie Pop za płytę Tu była. W kategorii Najlepsze Nagranie Koncertowe za MTV Unplugged oraz za utwór pochodzący z tego krążka Nie stało się nic w kategorii Najlepsze Nowe Wykonanie zgarnął Mrozu. Daria Zawiałow odebrała nagrodę za album Dziewczyna Pop w kategorii Album Roku Pop, a L.U.C i Rebel Babel Film Orchestra statuetkę za soudtrack do filmu “Chłopi” w kategorii Muzyka Filmowa Teatralna i Ilustracyjna. WaluśKraksaKryzys odebrał nagrodę za krążek + piekło + niebo + wyróżniony w kategorii Album Roku Rock, a Paulina Przybysz z nagrodą w kategorii Album Roku Soul/R&B/Reggae za krążek Wracając.

Honorową nagrodę, czyli Złoty Fryderyk, który jest przyznawany przez Akademię za wybitne osiągnięcia artystyczne został wręczony przez Annę Markowską – wiceprzewodnicząca Związku Artystów Wykonawców STOART dla Kazimierza Jonkisz.

O emocjach jakie towarzyszyły tego wieczoru opowiedział Frank Leen:

 

Ten wieczór był potrójnie niesamowity z racji tak wspaniałego wydarzenia jakimi jest gala Fryderyków, po której zostaliśmy zaproszeni na after party, jednak jego kulisy pozostaną w naszej słodkiej tajemnicy. Więcej informacji na temat nominacji znajdziecie na stronie TUTAJ.

Olivia Turek, Emilia Herzog

Fot.: Olivia Turek