Śpiew, taniec, muzyka to elementy towarzyszące nam podczas wyjątkowej Żakinady. To moment, w którym nawiązuje się nowe znajomości, a wyobraźnia nie zna granic. Moc niezapomnianych wrażeń i wspomnień na długie lata.

W tym roku ponownie mogliśmy wziąć udział w tradycyjnym pochodzie studentów, który jest punktem kulminacyjnym całego święta – Piastonaliów. Przed godziną 11.30 studenci z całego Opola w  przebraniach  zebrali się pod Politechniką Opolską na ul. Mikołajczyka skąd wyruszyli. Na czele peletonu stał rektor Politechniki Opolskiej – Dr. hab. Marcin Lorenc. Barwny pochód skierował się w stronę Kampusu Uniwersytetu Opolskiego, gdzie już z dala można było usłyszeć piosenkę specjalnie napisaną na te okazję – Całe rok i całe pięć.

Gdy zabrzmiały ostatnie nuty na scenę weszli rektor Politechniki Opolskiej dr. hab. Marcin Lorenc oraz proprektor Uniwersytetu Opolskiego dr. hab. Izabella Pisarek, którzy oficjalnie otworzyli całą imprezę. Tanecznym krokiem ruszyliśmy w dalszą podróż do przystani na Odrze by odebrać od prezydenta Opola, Arkadiusza Wiśniewskiego, klucze do miasta. Po ceremonii wręczenia i przemówieniu głowy miasta można było obejrzeć wyścig smoczych łodzi.

Na przeciw drużynie Uniwersytetu Opolskiego stanęli sportowcy z Politechniki Opolskiej. Walka była zacięta, zespoły szły łeb w łeb. Na linię mety pierwsi dotarli zawodnicy Politechniki. Cała rywalizacja wywołała wśród publiczności ogrom emocji. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni medalami oraz zrobiono kilka pamiątkowych zdjęć.

Po wszystkim studenci wspólnie zaczęli tańczyć na brzegu rzeki dobrze wszystkim znaną macarenę. Porozmawialiśmy z częścią uczestników na temat samego wydarzenia:

Zachęcamy do śledzenia innych naszych relacji z Piastonaliów, które znajdziecie na naszej stronie.

Emilia Herzog, Nadia Suchecka
fot.: Nikodem Lipczyński