Dworek Artystyczny ruszył z nowym sezonem koncertowym organizowanym we współpracy z fundacją BluesOpole. W ostatni czwartek mieliśmy przyjemność wysłuchać zespołu Bez Hałasu, który jako pierwszy w nowym roku stanął na deskach pubu.

Zespół Bez Hałasu to trio pochodzące z Kędzierzyna Koźla w którego skład wchodzą: Romek Kinzel oraz Heniek Vogt – gitary akustyczne i Dawid Bielas – wokal. Swoją muzyką prezentują ballady, kawałki bluesowe, jazzowe i poezję śpiewaną. Grupa działa od 2016 roku,  a na swoim koncie ma wydaną z początkiem 2017 roku płytę „Aniołowie Bluesa Grają”, która zawiera 10 utworów kompozycji Romka Kinzla.

Można by przypuszczać po nazwie zespołu, że nie jest to hard rockowy styl, a nowy sezon rozpocznie się w cichym i wolnym rytmie. Poniekąd jest to słuszne stwierdzenie, jednak fakt, iż były to bluesowe kawałki nie oznacza, że nie było przysłowiowej „pompy”. Piosenki powstałe przy akompaniamencie dwóch gitar akustycznych miały w sobie niesamowicie dużo dynamiki.

Koncert rozpoczął się od spokojnych tonów melodii Gdy zasypiasz na jazzowo, która wprowadziła słuchaczy w bluesowy nastrój. Pośród pozytywnych i pełnych energii tekstów znalazły się także te bardziej melancholijne frazy. Z pewnością nie jeden student zgodzi się w czasie sesji ze słowami „Wiecznie gdzieś spóźniony, mam gorzkie sny, życie mi ucieka […]”. Utwór Wybacz mi opowiada o osobie, która na swoich barkach nosi wielkie brzemię i popełniła wiele błędów. Ten tekst z pewnością dał publiczności nutę refleksji nad życiowymi sprawami, przypominając, że zawsze obok winy jest też przebaczenie. Do pozytywnego myślenia przywróciły nas takie kompozycje jak To dla ciebie, W pani ręce czy tytułowa piosenka albumu: Aniołowie bluesa grają. Poza utworami z krążka trio wykonało m.in. kawałek Rozmowa z Bogiem, który jest jednym z ostatnich powstałych w 2017r. Melodie utrzymane były w spokojnej atmosferze, otulone przyjemnym, oddającym emocje tekstów wokalem, a jednocześnie z dynamicznym charakterem gitary akustycznej. Pod koniec koncertu zespół wywołany na bis zagrał ponownie piosenkę Gdy zasypiasz na jazzowo, która – jak to określiła Basia Beuth – stała się kołysanką na czwartkowy wieczór.

Dla osób znajdujących się na koncercie zespołu Bez Hałasu w Dworku Artystycznym z pewnością nie był to czas stracony, a wręcz przeciwnie – spędzony w przyjemnym, bluesowym klimacie.

W krótkiej rozmowie z nami o zespole wypowiedział się Dawid Bielas:

 

Patrycja Fabisz