ELSA Opole kontynuuje program konferencji naukowych pt.: „Paragrafy w medycynie”. Środowisko naukowo-prawnicze zebrało się po raz trzeci.

Medycyna estetyczna staje się w Polsce coraz bardziej popularna, a tego typu zabiegi są coraz częściej przeprowadzane w gabinetach. Jakie mamy prawa, co zrobić i gdzie się udać, gdy zabieg pójdzie nie tak? Jaką odpowiedzialność prawną ponoszą z kolei lekarze i kosmetolodzy przeprowadzający zabiegi medycyny estetycznej? O tym wszystkim rozmawiano podczas konferencji naukowej zorganizowanej przez Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa – ELSA Opole.

Na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego już po raz trzeci odbyła się konferencja naukowa pt.: „Paragrafy w medycynie”. Tym razem środowisko prawnicze przyjrzało się aspektom prawnym medycyny estetycznej. Poruszone zostały takie tematy, jak ochrona danych wrażliwych w gabinetach medycyny estetycznej czy prawa pacjenta w tego typu placówkach medycznych. Pod uwagę wzięto także zakres działalności lekarzy medycyny estetycznej i kosmetologów oraz ich odpowiedzialność prawną.

Przyznaje Kinga Zenowicz, dyrektor ds. Programu Prawo i Medycyna z ELSA Opole.

Gościem specjalnym była doktor nauk medycznych, a także magister prawa, Anna Rej-Kietla z kancelarii prawnej „Iurisco” z Katowic, która podjęła temat przesłanek legalności czynności czysto kosmetycznych.

Wobec stale rosnącej liczby wykonywanych zabiegów estetycznych, nieuniknionym jest wystąpienie błędów, które mogą nieść za sobą poważne konsekwencje dla zdrowia pacjentów. Ich ochroną musi zająć się dość nowa gałąź prawa, która zrzesza jeszcze zbyt małą ilość specjalistów. Równie ciężko jest powołać biegłych w sprawach z zakresu medycyny estetycznej.

Szerzej o problemie mówi Kinga Zenowicz:

Konferencja „Paragrafy w Medycynie. Aspekty prawne medycyny estetycznej” odbyła się 10 stycznia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego. Wydarzenie zorganizowało Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa – ELSA Opole. Radio Sygnały objęło konferencję patronatem medialnym.

Paulina Kurtyka
fot.: ELSA Opole