Co łączy Radio Sygnały i dwójkę ludzi z Czarnogóry? Okazało się, że wiele rzeczy!

Vesna Vukadinovic oraz Sekule Raicevic przyjechali do Polski w ramach programu Erasmus+. Sekula jest wykładowcą w Instytucie Politologii na Uniwersytecie w Montenegro. Vesna również pracuje na uczelni, jednak jest odpowiedzialna za dział promocji i komunikacji, czyli PR instytucji.  Dzięki tej wymianie są oni już czwartymi pracownikami w tym roku, którzy mogli zobaczyć kawałek naszego kraju, a przede wszystkim Uniwersytet Opolski i oczywiście Radio Sygnały!

Dzięki wymianie miedzynarodowej studenci z zagranicznych państw mogą studiować przez jeden semstr na naszym uniwersytecie, jednak pracownicy akademiccy lub dydaktycy niestety tylko na 5 dni. W tym czasie są w stanie zwiedzić parę ciekawych miejsc w Polsce oraz zobaczyć jak funkcjonuje UO a także media studenckie z nim związane.

Dowiedzieliśmy się, że nasi goście z Czarnogóry przed przybyciem do Radia zdążyli zobaczyć Warszawę a także Zoo w Opolu. Natomiast do Zamku w Mosznej pojechali razem z 60 studentami z Azji, którzy przyjechali w ramach akcji Letni Uniwersytet Opolski, by uczyć się angielskiego przez trzy tygodnie. Następnie mieli w planach Wrocław i Kraków.

W czwartek (26.07) Vesna i Sekula znaleźli czas, by spotkać się z Nicol i Arturem, którzy oprowadzili ich po Radiu. Na początku pokazaliśmy im studio. Tam opowiedziliśmy o początkach – jak powstało, gdzie pierwotnie znajdowała się siedziba Sygnałów. Następnie przeszliśmy dalej, w kolejnych pokojach pokazaliśmy kolekcję płyt, zaprezentowaliśmy w skrócie realizację dźwięku i przedstawiliśmym prezentacje multimedialną o funckonowaniu naszego Radia.

Na koniec przeprowadziliśmy krótki wywiad, w którym to zapytaliśmy między innymi o pobyt w Polsce, różnice i co ich zaskoczyło a także jakie były ich wrażenia po obejrzeniu studia.Wywiad został przeprowadzony po angielsku, jednak nasz kolega Artur specjalnie wcielił sie w rolę lektora by łatwiej Wam go było posłuchać. Enjoy! 🙂

Tak oto przebiegła wizyta naszych gości z Uniwersytetu w Montenegro. Poprzez program Erasmus+ mamy nadzieję na kolejne spotkania, które dają nam możliwość poznania kultury i poszerzenie wiedzy na temat różnych krajów.

Nicol Rzotki & Artur Szuba
fot.: własne