Opolski Teatr Lalki i Aktora oraz Wodociągi i Kanalizacja w Opolu zapraszają na Światowy Dzień Wody z okazji tegorocznego Światowego Dnia Wody. Teatr Lalki i Aktora organizuje w Teatrze trzy etapowe działanie, którego finał będzie miał aspekt społeczny i charytatywny na skalę międzynarodową. Jest to doskonała okazja, by zasmakować trochę sztuki wyższej, ale także pomóc. Wody pitnej brakuje milionom ludzi na całym świecie. Światowy Dzień Wody  (ang. World Water Day) to dobry moment, by przypomnieć, że wodę trzeba szanować.

Dzień ten obchodzony jest od 1993 roku. Propozycja jego ustanowienia padła rok wcześniej podczas Konferencji ds. Środowiska i Rozwoju Narodów Zjednoczonych. Zatwierdziło ją Zgromadzenie Ogólne ONZ. Od lat w obchodach tego dnia aktywnie uczestniczy również Unia Europejska. Corocznie Dzień Wody obchodzony jest pod innym hasłem. Tegoroczne hasło Światowego Dnia Wody brzmi Leaving no one behind (w luźnym tłumaczeniu – „Dostęp do wody dla wszystkich”).

Z okazji Światowego Dnia Wody, teatr proponuje 3-etapowe działanie, którego finał będzie miał aspekt nie tylko kulturalny, ale także
charytatywny. Działania rozpoczną się prezentacją przedstawienia pt. „Kolorowi ludzie”. W spektaklu dwoje aktorów: Barbara Lach i Andrzej Mikosza, z wielką wrażliwością przedstawiają widzom historię Księgi Rodzaju, stworzenia świata, od pojawienia się lądów i wód, po pojawienie się pierwszych ludzi. Spektakl w przystępny dla młodego widza sposób, stawia pytania o stworzenie, a przede wszystkim o człowieka. Mówi o
tym, że każdy z nas jest inny, inaczej mówi i wygląda, gdzie indziej mieszka, lecz te różnice i nasza „inność” czynią nas wszystkich wyjątkowymi. Z tych wspaniałych różnic świata, każdy z nas może czerpać radość i miłość. O nazwie wydarzenia i jego ważnym przesłaniu, opowiedziała nam Magdalena Starczewska, specjalistka ds. marketingu i kreowania wizerunku opolskiego Teatru Lalki i Aktora.

 

Wydarzeniem towarzyszącym spektaklowi, będą warsztaty dla uczestników przedstawienia, które odbędą się w pracowni plastycznej Opolskiego Teatru Lalki i Aktora. Uczestnicy, pod okiem modelatorów, będą tworzyć lalki – ludzi pochodzących z różnych stron świata, o różnych kolorach skóry, włosów, czy oczu, w różnych strojach i o różnym wyglądzie. Tak jak każdy człowiek jest jedyny i niepowtarzalny, tak nasze lalki będą jedyne w swoim rodzaju.

W ostatnim etapie wydarzenia, dzięki współpracy Teatru z organizacją Młodzi dla Kamerunu w Raciborzu, nasze wyjątkowe lalki zostaną przesłane do dzieci mieszkających w środkowej Afryce, które pod opieką ma wspomniana organizacja.
Tym samym chcemy pokazać, że mimo iż dzielą nas tysiące kilometrów, możemy te granice zatrzeć. Dzieciom, które mieszkają daleko od nas, wraz z lalkami kolorowych ludzi wyślemy dużo ciepłych myśli. Wierzymy, że te niespodziewane prezenty, będą dla dzieci bardzo miłym gestem.

Serdecznie zapraszamy dzieci i rodziców do udziału
w tej wyjątkowej akcji!
TERMIN:
wydarzenia w siedzibie OTLiA 23.03.2019:
9:30-10:30 – I tura warsztatów do spektaklu
10:30-11:30 – spektakl
11:30-12:30 – II tura warsztatów do spektaklu
Koszt biletu: spektakl + warsztaty 10 zł/ os.
Rezerwacje i zapisy przyjmuje Biuro Organizacji Widowni Teatru; tel. 77 454 37 96,
77 407 90 56; e-mail: bow@teatrlalki.opole.pl

fot. Grzegorz Gajos
Mateusz Siedlecki