Alois Hotschnig, jeden z niewielu pisarzy austriackich, który za pomocą literatury opowiada o historii holokaustu na ziemiach austriackich, przybył 15.03.2017 do Opola w ramach Austriackiej Wiosny organizowanej przez Bibliotekę Austriacką w Opolu oraz Panią Prof. Andreę Rudolph – wykładowczynię Uniwersytetu Opolskiego i studentów Germanistyki Uniwersytetu Opolskiego.

W wywiadzie z naszą reporterką Ewą Walczyk odpowiedział na kilka pytań na temat swojej powieści pt.: „Ludwigs Zimmer” [„Pokój Ludwika”].

Pan Hotschnig poproszony o udział w cyklu spotkań autorskich przez Instytut Kultury w Austrii przyjechał po raz pierwszy z wizytą do Polski.

Na spotkaniu ze studentami Germanistyki oraz zaproszonymi gośćmi poruszył tematykę II Wojny Światowej oraz obozu koncentracyjnego Loibel w Loibelpass [Austria].

Twierdził, że ważna jest rozmowa o historii, ponieważ większość mieszkańców Karyntii oraz osób, które przeżyły wojnę nie potrafią lub nie chcą opowiadać o przerażających wydarzeniach.

Ewa Walczyk

fot.: Biblioteka Austriacka w Opolu