„Zostań świętym Mikołajem- podaruj komuś szansę na życie”

 

-oto hasło wolontariuszy zaangażowanych w Dni Dawcy Szpiku i Komórek Macierzystych, które organizuje Milena Mazurkiewicz-  studentka psychologii Uniwersytetu Opolskiego, a prywatnie Ambasadorka DKMS- Baza Dawców Komórek Macierzystych.

DKMS jest to międzynarodowa fundacja, której misją jest odnalezienie Dawców dla wszystkich chorujących na świecie, którzy potrzebują przeszczepienia szpiku lub komórek macierzystych. Założona została w Niemczech 24 lata temu. W Polsce działa od sześciu lat. W tym momencie w naszym kraju zarejestrowanych jest 772 tys. potencjalnych Dawców, zaś cząstką siebie podzieliło się już 2564 Polaków.

Kto może zostać dawcą? O tym opowiedziała nam organizatorka wydarzenia.

 

 

Istnieją dwie metody pobrania:

-Pierwsza, która jest stosowana w 80% przypadków, to pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej- tzw. afereza. W tym przypadku 5 dni przed pobraniem przyjmujemy czynnik wzrostu w postaci szczepionki podskórnej. Zawsze jesteśmy do tego przeszkoleni, jednak jeśli nie chcemy z jakichś powodów zrobić tego sami, to DKMS zapewnia nam pielęgniarkę lub pielęgniarza, który te zastrzyki wykona. Czynnik wzrostu jest podawany w celu namnożenia komórek macierzystych.  Piątego dnia następuje pobranie komórek. Siadamy wtedy wygodnie w fotelu, z jednej ręki jest nam pobierana krew, która zostaje przefiltrowana. Komórki macierzyste gromadzą się w specjalnym woreczku, zaś reszta wraca przez drugą rękę do naszego organizmu. Dzięki temu nie jesteśmy tak obciążeni i zmęczeni, jak w przypadku oddawania krwi. –  mówi Milena.

-Druga metoda, stosowana w 20% przypadków, jest to pobór komórek z talerza kości biodrowej.  Wiąże się ona z 3 dniową hospitalizacją. Zabieg odbywa się pod narkozą w najbliższym dla Dawcy szpitalu. W drugi dzień po przyjęciu do szpitala dwóch lekarzy wkuwa się w dołeczki u dołu pleców i pobiera około litr mieszaniny, z której 5% to komórki macierzyste, które otrzyma Pacjent. Następnie Dawca jest wybudzany i na 3 dzień wraca do domu. Wielu ludzi obawia się, że w trakcie poboru może nastąpić przerwanie rdzenia kręgowego, paraliż, bądź utrata życia, jednak są to stereotypy. Obie metody są w pełni bezpieczne.-  uspokaja Ambasadorka.

Wszelkie sprawy dotyczące zwolnienia (które jest odpłatne) w pracy, bądź zwolnienia studentów na uczelni z wykładów w dniach pobrania, załatwia fundacja.

Jak się zarejestrować?

Możemy to zrobić za pośrednictwem internetu na stronie www.dkms.pl , bądź na takich Dniach Dawcy, jakie będą miały miejsce na naszej uczelni.  Rejestracja polega na uzupełnieniu kwestionariusza naszymi danymi osobowymi niezbędnymi do wpisania nas do Bazy Dawców oraz na pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka wykonywanego specjalnym patyczkiem w celu ustaleniu naszego kodu HLA. To dzięki temu kodowi możliwe jest znalezienie naszego potrzebującego bliźniaka genetycznego.

Dni Dawcy na Uniwersytecie Opolskim odbędą się 7, 8 i 9 grudnia.

7 grudnia – Collegium Civitas- od 11:00 do 18:00

8 grudnia- Budynek Główny Uniwersytetu Opolskiego- od 10:00 do 17:00

9 grudnia- Studenckie Centrum Kultury- od 11:00 do 18:00

Pamiętaj! Lekarstwo na raka krwi masz w sobie!

Martyna Purzycka

12305938_1005236239522390_1282897334_n 12319254_1005236236189057_1259719840_n