Pokolenie pomagających, to pokolenie młodych ludzi- program fundacji DKMS skierowany przede wszystkim do środowisk akademickich, realizowany jest w Polsce od 2013 roku. Dzięki temu co roku na wielu uczelniach w całym kraju organizowane są akcje rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego. W rezultacie w ramach HELPERS’ GENERATION zarejestrowano ponad 140000 osób!
Większość studentów rozpoczynając edukację na szczeblu wyższym jest w wieku 18-19 lat, (co oczywiście nie jest sztywną regułą), stojąc u progu dorosłego życia, pełni ambicji i energii mają wielką szansę realizowania się na wielu płaszczyznach.
Jedną z możliwości jest przyłączenie się do rodziny wolontariuszy DKMS, organizujących regularnie akcje zarówno w obrębie uczelni (stanowiska można znaleźć corocznie na każdym wydziale), jak również w całym Opolu!
Na stronie internetowej DKMS można znaleźć najważniejsze informacje dotyczące programu, jak również formularz zgłoszeniowy dla osób chcących zostać liderami HELPERS’ GENERATION. Rolą liderów jest koordynowanie działań wolontariackich zarówno na terenie uczelni, jak również miasta akademickiego. Oznacza to utrzymywanie oficjalnych kontaktów z Jego Magnificencją Rektorem uczelni, władzami miasta, jak również werbowanie wolontariuszy ,którzy są kluczowym i niezbędnym elementem każdej akcji rejestracyjnej. Oczywiście liderzy mogą liczyć na oficjalne wsparcie fundacji w postaci zaplecza logistycznego, oraz intelektualnego, przykładem są chociażby finansowane przez fundację szkolenia dla nowych liderów ,które odbywają się w Warszawie. Uzyskana wówczas wiedza z zakresu organizacji wydarzeń, zarządzania zasobami ludzkimi, oraz działalności fundacji jest niezwykle istotna dla skutecznego tworzenia społeczności pomagającej w obrębie danej wspólnoty akademickiej. Ponadto jej uniwersalny charakter stanowi doskonałe uzupełnienie kompetencji o wartościowy wpis w CV!
Świat wokół nas ulega ciągłym zmianom, tak to właśnie jest, że w przyrodzie nic nie trwa wiecznie, toteż nasi obecni liderzy, oraz wolontariusze z każdym dniem są coraz bliżej ukończenia kształcenia. Dlatego dla utrzymania ciągłości wręcz strategicznie istotne jest docieranie do studentów pierwszego roku, zarówno celem zyskania nowych wolontariuszy, jak również potencjalnych dawców komórek macierzystych szpiku kostnego. To “pierwszoroczniakom” właśnie chcemy przekazać pałeczkę reprezentowania szlachetnej idei pomocy chorym na choroby układu krwiotwórczego, tudzież pałeczkę wymazową!
Oczywiście należy pamiętać o innych możliwościach pomocy w ramach misji fundacji, od zorganizowania urodzinowej zbiórki pieniędzy na Facebooku, przez zamówienie zestawu w ramach akcji Zestaw Na 5, aż po zorganizowanie z własnej inicjatywy akcji rejestracji dawców szpiku. Sky is the limit no more, o wszystkich możliwościach oraz programach przeczytacie na stronie internetowej.
Szymon Wolaniuk
Fot. Fundacja DKMS