Wieloletnia tradycja, ludzie, dla których nauka jest czymś wyjątkowym i studenci gotowi by zgłębiać swoją wiedzę – to tylko kilka zalet, które możemy powiedzieć o opolskiej uczelni.

Wraz z początkiem marca weszliśmy w okres celebracji 30-lecia Uniwersytetu Opolskiego. Dokładnie 30 lat temu Wyższa Szkoła Pedagogiczna im. Powstańców Śląskich i Instytut Teologiczno-Pastoralny Filii KUL dały podstawy uczelni, która dzisiaj może pochwalić się różnorodnością kierunków kształcenia i nieustannym rozwojem.

W miniony czwartek, tj. 7 marca o godz. 16:00 w Auli Błękitnej w Collegium Maius odbyła się uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Opolskiego Profesorowi Franciszkowi Antoniemu Markowi. Było to o tyle wielkie wydarzenie, gdyż Profesor Marek był pierwszym demokratycznie wybranym rektorem Uniwersytetu Opolskiego.

Recenzentami w przewodzie byli prof. Jan Miodek z Uniwersytetu Wrocławskiego oraz prof. Bogusław Nierenberg z Uniwersytetu Jagiellońskiego, laudację wygłosiła natomiast prof. Anna Pobóg-Lenartowicz.

Podczas uroczystości nie zabrakło uczelnianego chóru Dramma Per Musica, co dodało wyjątkowości całemu wydarzeniu.

O nadaniu tytuł doktora honoris causa prof. Markowi opowiedział nam rektor Uniwersytetu Opolskiego, prof. Marek Masnyk.

Nie należy zapominać, że obchody 30-lecia będą trwały aż do 8 marca.

Wiktoria Kasprzyk

Fot.: Adam Krzywański