W zeszłym tygodniu na auli wydziału nauk o fizyce, matematyce i informatyce odbył się turniej fizyczny realizowany przez Członków Oddziału Opolskiego Towarzystwa Fizycznego oraz pracowników instytutu Fizyki UO. Uczniowie z całej Opolszczyzny zjechali się, aby rywalizować ze sobą o miano laureata tego turnieju oraz wyłonić najlepszych młodych fizyków z całego województwa.

Konkurs podzielony był na cztery etapy, kolejno pierwszym udział wzięło aż 250 uczniów, z których zostało wyłonionych 80 najlepszych. Drugi etap konkursu nie polegał już tylko na wiedzy czysto teoretycznej, oprócz tego uczniowie musieli rozwiązać zadania opisowe, a nawet doświadczalne. W trzecim, przedostatnim etapie pozostało jedynie 20 uczestników zawodów, w ścisłym finale, natomiast pozostała szóstka najlepszych młodych fizyków na opolszyźnie.

O przebiegu konkursu oraz dodatkowych atrakcjach wydarzenia opowiedziała nam organizatorka wydarzenia pani dr. Katarzyna Książek.

Konkursy tego typu pozwalają młodym fizkom sprawdzić swoje umiejętności, uczą jak radzić sobie z presją czasu, pokazują jak potrafią interpretować i tłumaczyć zjawiska fizyczne. Dodając do tego umiejętność mówienia przed publicznością dostajemy konkurs, w któym wymagana jest nie tylko wiedza z fizyki ale również odwaga i pewność siebie, co czyni ten kunkurs jeszcze bardziej wymagającym.

Piotr Makowiak

Fot.: Piotr Makowiak