W Teatrze im. Jana Kochanowskiego niedawno miała miejsce premiera niezwykłego spektaklu “Kolaboranci”, ale na tym nie koniec. Pojawiła się tam również niezwykła inicjatywa, jaką jest program “Twórczo z Teatrem”.
28 marca b.r. na teatralnych deskach swoją premierę miała sztuka Kolaboranci (reż. Piotr Ratajczak), oparta na prawdziwych wydarzeniach opisanych w niewydanej jeszcze książce. Jest to historia aktorów żyjących w czasach II wojny światowej oraz ich decyzji, o kontynuowaniu zawodu w sytuacji, kiedy kultura była pod kontrolą władzy. “Aktorzy wyklęci”, grani przez Katarzyne Osipuk, Magdalene Maścianica, Monike Stanek, Leszka Malec, Radomira Rospondek, Michała Świtały, Rafała Kronenbergera oraz Jędrzeja Wieleckiego, w sposób satyryczny i musicalowy, opowiadają kolejno o swoich przypadkach i problemach.
Przez naprawdę krótkie 2 godziny możemy podziwiać spektakl, który moim zdaniem, przypadnie do gustu interesującym się historią oraz tym, którzy po prostu lubią teatr. Przedstawia on aktorski świat tamtych czasów w Polsce i odkrywa przed widzem zapomniane fakty i historie. Wszystko to ubrane w groteskowe sceny oraz pełne poczucia humoru dialogi.
Po spektaklu, przez godzinę trwało spotkanie aktorów z publicznością, a tym samym bardzo ciekawa dyskusja o wymienionych wyżej kwestiach moralności oraz ludzkich wyborach.
Dlaczego jeszcze warto przyjść na tę sztukę, zapytałam nauczycielki Agnieszkę Zientarską, Joannę Dominiak, Elżbietę Borkowską oraz Ewę Malik, uczące w szkołach gimnazjalnych oraz licealnych, które współtworzą i promują projekt edukacyjny
Twórczo z teatrem. Dlaczego zatem warto rozmawiać o Kolaborantach omawiając Kamienie na Szaniec – odnośnie do wspomnianego programu, w którym teatr współpracuje z nauczycielami?
Panie wspomniały także o aktualności spektaklu oraz ważnych dylematach, które powinni usłyszeć i zobaczyć młodzi ludzie.
Z kolei o samym projekcie, który działa już od 2 lat, rozmawiałam z jego główną inicjatorką, byłą polonistką oraz pasjonatką teatru, Michaliną Butkiewicz. Opowiedziała o tym, co zakłada Twórczo z teatrem, jakie są cele programu i do kogo jest on skierowany. W zeszłym roku, największym powodzeniem wśród uczestników, cieszył się “Ślub” Gombrowicza, ogłoszony później najlepszym spektaklem w kraju.
Pani Michalina zachęca także studentów, do przyjścia na dyskusyjne kluby teatralne, które odbywają co czwartek w teatrze:
Warto zwrócić uwagę na to, że Twórczo z teatrem obejmuję także naukę jednego z najbardziej niezrozumiałych z przedmiotów szkolnych. Okazuje się, że można uczyć się matematyki poprzez zadania tworzone w oparcie o wydarzenia historyczne:
Reklamować Kolaborantów chyba więcej nie trzeba, a program “Twórczość z teatrem” jest równie niezwykłą inicjatywą, co sam spektakl. Jestem pewna, że wiele osób w czasach liceum, chciałoby móc uczyć się matematyki, z zadań opartych na faktach z II wojny światowej, a później jeszcze dodatkowo pójść na sztukę o tej tematyce. Tymczasem, jeżeli ktokolwiek chciałby zaangażować się w życie teatru, pozostaje zobaczenie spektaklu, a później uczestnictwo w czwartkowych dyskusjach.
Autor: Weronika Wiora
zdjęcia.: teatropole.pl/własne