Z okazji rocznicy 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, będzie organizowany wspólny taniec. Jest to doskonała okazja, by tańcem wyrazić swoją dumę i szacunek dla kraju.

“100 PAR KROKIEM POLONEZA DO NIEPODLEGŁOŚCI”, to hasło przewodnie wydarzenia, podczas którego będziemy mogli wyrazić dumę z przynależności do Polski.Organizatorem wydarzenia jest Studium Wychowania Fizycznego i Sportu na Uniwersytecie Opolskim.

Setna rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę, to bardzo szczególna data.Tydzień temu ćwierć miliona uczestników Marszu Niepodległości, uczciło to ważne święto. W najbliższy poniedziałek (19.11.) to my możemy włączyć się w świętowanie poprzez taniec, który będzie miał miejsce w samo południe na terenie naszego Campusu.

Cała społeczność akademicka może zgromadzić się na terenie boiska sportowego “Orlik”. O godz. 12:00 zatańczymy Poloneza, który jest reprezentacyjnym polskim tańcem narodowym. Pierwowzorem poloneza był taniec pieszy pochodzenia ludowego, tańczony najpierw wśród ludu, znany w swym pierwowzorze – chmielowym, “chodzony” z drugiej połowy XVI i początku XVII wieku. Z czasem przyjął się na dworach magnackich. Na dworach królów polskich polonez stanowił element ceremoniału dworskiego, będąc paradą szlachty przed monarchą. Tańczony był na rozpoczęcie balów, również obecnie rozpoczyna niektóre imprezy, dla podkreślenia ich uroczystego charakteru (np. studniówki). Polonez jest tańcem uroczystym, w którym gracji ruchów towarzyszą dostojne kroki. Zwykle w formie pieśni dwuczęściowej. Metrum 3/4, tempo umiarkowane, powolne. Charakterystyczny dla poloneza jest powtarzający się schemat rytmiczny, ósemkowy, z dwiema szesnastkami na “i” pierwszej miary.

W formie stylizowanej polonez jako styl muzyczny pojawił się już w suicie barokowej, a wielu późniejszych kompozytorów sięgało po ten temat. Najbardziej znane w świecie polonezy komponował Fryderyk Chopin, który uczynił z nich arcydzieła muzyki poważnej, czego przykładem jest Polonez As-dur, często kojarzony z Polską. W tym roku to studenci Uniwersytetu Opolskiego tym tańcem uczczą tę ważną rocznicę. 100 par, to tylko symboliczna liczba. Zatańczyć może każdy, kto ma ochotę.
Widzimy się 19 listopada o godz. 12:00 na Campusie Uniwersytetu Opolskiego- boisko sportowe “Orlik”.

 

Mateusz Siedlecki