Gry, manga czy cosplay…To tylko jedne z wielu atrakcji jakie czekały na uczestników tegorocznej edycji Opolconu. Organizatorzy już po raz 7 podsycili płomień wyobraźni dostarczając gościom oraz miłośnikom conventu niezapomnianych wrażeń. Jednak to sami uczestnicy uczynili to wydarzenie raz jeszcze bardziej  fascynującym.

Event ten mający miejsce już od 7 lat na terenie Zespołu Szkół Elektrycznych w Opolu to największy w Polsce darmowy zlot fanów gamingu, fantastyki czy popkultury. Tego roku organizatorzy po raz kolejny pobili rekord frekwencji na wydarzeniu, ale również liczba wystawców oraz stanowisk zwiększyła się wykorzystując w pełni potencjał infrastruktury.

Wszystko zaczęło się w piątek 15.11.2019 roku około godziny 16:30 wraz z otwarciem akredytacji. Już na samym otwarciu przed drzwiami czekała spora grupa osób ( większość z nich już z torbami – gotowa do zaaklimatyzowania się w sleeproomie) do zapisów. Pomimo początkowego oblężenia stanowisk do rejestracji wolontariusze Opolconu dali z siebie wszystko i przebiegła ona sprawnie. O godzinie 19:00 rozpoczęło się rozgrzewające zapał przedstawienie – fireshow w wykonaniu grupy akrobatyczno – teatralnej Mantikora. Zaprezentowali oni jedną z najbardziej znanych przygód wiedźmina Geralta – odczarowanie królewny Addy przemienionej w strzygę ( Andrzej Sapkowski- Ostatnie życzenie). Jednocześnie pokazując po raz pierwszy na Opolconie ,,niebieski lub zielony ogień’’ , walkę na płonące miecze czy wyrzucanie w powietrze snopów iskier oddających wiedźmiński charakter przedstawienia.

 

W czasie pomiędzy otwarciem konwentu a pokazem tańca ognia wielu wystawców rozpoczęłorozstawianie swoich stoisk. Można było na nich ujrzeć wiele tematycznych przedmiotów np. specjalną biżuterię, rękodzieła czy serie mang. Oczywiście nie zabrakło też stanowisk z domowym asortymentem pokroju szklanek z logami Skyrim’a czy Władcy Pierścieni. Jednak to kramy takie jak Myst czy inne znane ,z obecności na tego typu wydarzeniach, marki przyciągały największą uwagę (poza tymi z jedzeniem oczywiście).
Jak powszechnie wiadomo wydarzenia jak Opolcon przyciągają masy ludzi, którzy chcą skosztować dobrego jedzenia. Jak więc na pytanie o to czy wolą Opolcon czy darmowe jedzenie odpowiedzieli uczestnicy?

 

Poza klasycznymi wystawcami pojawiło się grono twórców i wydawców min. Fantazmaty których przedstawicielem był min. Artur Majka , Milena Wójtowicz czy Michał Kozaczko, którzy pobudzili w Opolconowiczach ducha czytelnictwa zachęcając czy to do pobrania za darmo ich e-booków czy kupna książek.
A jako reprezentant pisarzy i lteratów na Opolconie o swojej książce, w obszernej wypowiedzi, opowiedział nam właśnie Michał Kozaczko, autor ,,Pociętych Powieści’’

 

Drugi dzień rozpoczął się żywiołowo lecz pod względem organizacyjnym było spokojnie. Akredytacje otworzono już z samego rana. Wszelkiego rodzaju helperzy pomagający głównie przy zapisywaniu osób na konwent i wydzielaniu akredytacji po raz kolejny dali z siebie wszystko. O godzinie 9:30 rozpoczął się pierwszy wielki konkurs tegorocznej edycji Opolconu czyli Majhong, a pół godziny później swój start miał również turniej Hearthstone.
Pojawiło się oczywiście jeszcze więcej wystawców a na korytarzach zjawili się cosplayerzy. W tym roku królowały wśród nich wszelkiego rodzaju anime oraz mangi. Gry zeszły na nieco dalszy plan, ale również były odwzorowywane. Jednak fani gier nie byli stratni bo dostali w tym roku dwie sale gamingowe. Jedną z nich otworzyło tak jak w zeszłym roku Game Studies z UO a drugą grupa z Krakowa o nazwie Imladris. Z Sali tej drugiej grupy można było często usłyszeć salwy śmiechu a goście odwiedzjący ją mogli obejrzeć również zaprogramowane roboty z Lego oraz dowiedzieć się czegoś więcej o rozchodzeniu się światła i energii na podstawie Star Wars. Poza tym dla osób lubiących gry, ale niekoniecznie komputerowe a te planszowe w tym roku przeznaczono całe piętro 3 ZS Elektrycznych na Gamesroomy w których można było zagrać w planszówki, gry logiczne czy karcianki min. Gwinta.
A jakie skojarzenia nasuwają się uczestnikom po usłyszeniu pytania: ,, Jak Tobie się podoba Opolcon?’’:

 

Oczywiście nie zabrakło też turnieju League of Legends, który w tym roku komentował Wojciech ,, Bezimienny’’ Wróbel – wieloletni fan a zarazem gracz LoL-a i od 2018 komentator rozgrywek e- sportowych. Zwycięzcą tegorocznej edycji został team ,,0:1 i do domu’’ pokonując w półfinale zeszłorocznych zwycięzców a w finale zdobywając przewagę w połowie meczu i utrzymując ją aż do końca. A jak sam ,,Bezimienny’’ wspomina Opolcon?

 

Z kolei na pytanie odnośnie tego, czemu wydarzenia takie jak to przyciągają ludzi odpowiedział następująco:

Organizatorzy w tym roku przyłożyli szczególnie dużą wagę do organizacji lokacji iwykorzystania możliwości obu budynków. Poprawiono też system komunikacji dodając z tyłu akredytacji numery telefonów do poszczególnych koordynatorów. A zapytany w sobotę o przebieg imprezy Paweł „Kerin” Kwasik – główny organizator odpowiedział tak:

Oczywiście organizatorzy wypowiedzieli się także w niedziele, już po zakończeniu konwentu :

 

W tym roku pojawiły się również dwie grupy prowadzące prelekcje warte szczególnej uwagi. Jedną z nich byli twórcy moda do Gothica 2 z między innymi Krzysztofem Kuną na czele. Opowiedzieli oni między innymi o stanie prac nad jak sami to nazwali ,,nieoficjalnym dodatkiem’’ a także zdradzili nieco tajemnic. Szczególnym smaczkiem z pewnością była informacja o tym, że świat ma być 4 razy większy od obszaru z drugiej części gry. A więcej informacji udzielili oni wywiadzie dla radia:

Ze specjalnych gości, którzy poprowadzili drugi z wyżej wymienionych wykładów, pojawili się również twórcy autorskiego projektu ,,Pół wieku poezji później’’. To amatorski, pełnometrażowy film, który opiera swoją koncepcję o losy jednego z wiedźminów – Lamberta wiele lat po zakończeniu akcji książek. Jak sami wspominają proza Sapkowskiego stanowiła dla nich inspirację, a nie o gry, ze względu na to, że jest to ich wizja tego co wydarzyło się po śmierci Geralta w Wyzimie. Jednocześnie poza prelekcją jakiej udzielili zainteresowanym ich projektem pokazali, w ramach promocji, część materiału, który ukaże się już 30 listopada na ich kanale na YouTube. Oni również uchylili rąbka tajemnicy i podzielili się informacjami w wywiadzie:

Również i w tym roku konkurs cosplay cieszył się dużą popularnością, wszyscy zgłoszeni pojawili się na scenie i zaprezentowali swoje stroje w celu zdobycia nagrody Grand Prix Opolconu za najlepszy cosplay. W tym roku nagrodę tą zdobył Piotr Hołownia za cosplay jednej z postaci z League of Legends. Poza nim pojawiła się masa innych postaci oraz występów, które podbiły serca obserwujących konkurs.

Opolcon to miejsce gdzie poza masą wrażeń można spotkać ciekawe i wspaniałe osoby. W tym roku helperzy, uczestnicy i wystawcy mogli po raz kolejny przeżyć niesamowite wrażenia związane z tym wydarzeniem. Był to też kolejny Opolcon, który pobił rekord ilości uczestników. Tym razem była to liczba ponad 2100 osób. Wielu uczestników wraca tam co roku by poczuć jeszcze raz atmosferę związaną z tym największym a zarazem darmowym konwentem anime i fantasy w Polsce. Koniec końców jak powiedzieli sami organizatorzy oraz przyznali uczestnicy- jak jest Opolcon to jest zabawa i dużo radości. Czyli coś co na pewno trzeba zobaczyć i przeżyć.

Ania Kosowska, Jakub Kalbron, Julia Borkowska, Aleksandra Kłos, Patryk Stańczak