Naukowcy z Wydziału Lekarskiego oraz Nauk o Zdrowiu na Uniwersytecie Opolskim, organizują wykłady poświęcone zdrowemu trybowi życia.
Coraz częściej przykładamy uwagę do tego, jakiej jakości żywność spożywamy; czy odpowiednio dużo śpimy lub spacerujemy, czy forma spędzania wolnego czasu jest produktywna dla naszego organizmu, jak również czy przy obecnie panującej sytuacji na świecie odpowiednio skutecznie chronimy nasze zdrowie.
Uniwersytet Opolski postanowił zapoczątkować serie wykładów, gdzie wykwalifikowani naukowcy przybliżą zainteresowanym nawyki zdrowego trybu życia i jego ochronie, jak również rozwieją stereotypy czy uprzedzenia z dziedziny medycyny. Wydarzenie rozpoczyna się już w październiku i potrwa do lipca.
Wykłady odbywać się będą w formie zdalnej w co trzecią środę każdego miesiąca i potrwają ok. 40 min, podczas których prowadzący omówi najważniejsze kwestie związane z tematem prelekcji. Wykłady będą nagrywane i zamieszczane na kanale uczelni w serwisie YouTube. Dodatkowo, będzie również opcja zadawania pytań w sekcji komentarzy.
Link do kanału: TUTAJ
Pierwsza prelekcja przewidziana jest na 20 października, która rozpocznie się o godzinie 18:00 a zatytułowana będzie „Droga do zdrowego, długiego życia prowadzi przez nerki”, którą poprowadzi znany i ceniony, prof. dr hab. n. med. Marian Klinger, neurolog oraz kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych i Nefrologii Wydziału Lekarskiego UO.
Za sam pomysł wykładów odpowiedzialny jest dr hab. n. med. Dariusz Soszyński, prof. UO, kierownik Zakładu Fizjologii Wydziału Lekarskiego, który udzielił krótkiego wywiadu.
Czy jeśli będą kolejne edycje, to czy będą one organizowane w bardziej sprzyjających warunkach, tj. stacjonarnie?
Trudno w tej chwili odpowiedzieć jaka będzie forma kontynuowania wykładów. Forma stacjonarna wykładów jest najwłaściwsza – umożliwia przede wszystkim bezpośredni kontakt ze słuchaczem. Niestety obostrzenia pandemiczne zmusiły wykładowców do formy zdalnej, która w proponowanej przez nas wersji nie tylko sprowadza się do udziału w wykładzie, ale także słuchacze mają możliwość zadawania pytań w czasie rzeczywistym. To forma optymalna jak na zdalne prowadzenie wykładów. Nie ukrywam również, że ilość słuchaczy na sali wykładowej jest ograniczona – natomiast w wersji zdalnej ilość słuchaczy nie ma praktycznie limitu.
Czy tematy wykładów były konsultowane ze studentami?
Tematyka wykładów nie była konsultowana ze studentami, bo naszym zdaniem ten cykl wykładów nie jest merytorycznym uzupełnieniem wiedzy na kierunku lekarskim. Chciałbym również podkreślić, że na grono wykładowców składają się nie tylko naukowcy Wydziału Lekarskiego, ale także Wydziału Nauk o Zdrowiu.
Na koniec dodając:
Jestem jedną z tych osób, które na nowo powstałym Wydziale Lekarskim pracują od samego początku. Powstanie tego wydziału nie byłoby możliwe bez ogromnego wsparcia organizacyjnego i finansowego społeczeństwa Opolszczyzny. Czas na „spłacanie” długów wobec wspaniałej społeczności Opolszczyzny nadszedł i niech nie ma on tylko wymiaru leczniczego, ale również „duchowy” w postaci projektu Medycznych spotkań. Wierzę w sukces tego projektu – proszę trzymać kciuki.
Poniżej znajdziecie harmonogram jak i tematy wykładów.
1. „Droga do zdrowego, długiego życia prowadzi przez nerki” – prof. dr hab. n. med. Marian Klinger, INM UO, Klinika Chorób Wewnętrznych i Nefrologii – 20 października 2021 r.
2. „Przeszłość, teraźniejszość i perspektywy chirurgii kręgosłupa” – dr hab. n. med. Dariusz Łątka, prof. UO, INM UO Klinika Neurochirurgii – 17 listopada 2021 r.
3. „Wirus czy szczepionka” – dr Danuta Witkowska, Instytut Nauk o Zdrowiu UO – 15 grudnia 2021 r.
4. „Zdrowy styl życia w czasach pandemii” – dr n. med. Lucyna Sochacka, Instytut Nauk o Zdrowiu UO 19 stycznia 2022 r.
5. „Ból dolnego odcinka kręgosłupa” – medyczna epidemia naszych czasów” – dr hab. n. med. Grzegorz Miękisiak, prof. UO, INM UO, Klinika Neurochirurgii – 16 lutego 2022 r.
6. „Postępowanie terapeutyczne z dzieckiem przedwcześnie urodzonym” – dr n. med. Magdalena Warzecha, Instytut Nauk o Zdrowiu UO – 16 marca 2022 r.
7. „W kamiennym kręgu – słów kilka o kamicy nerek – przyczyny, metody leczenia i zapobieganie” – dr n. med. Tomasz Porażko, INM UO, Klinika Chorób Wewnętrznych i Nefrologii – 20 kwietnia 2022 r.
8. „Zdrowie odżywianie się jest trudne i kłopotliwe – ale czy naprawdę? Łamiemy mity” – dr n. med. Magdalena Golachowska, Instytut Nauk o Zdrowiu UO – 18 maja 2022 r.
9. „Zaburzenia psychosomatyczne jako związek duszy i ciała” – dr n. med. Adam Pawlak, INM UO, Zakład medycyny Rodzinnej i Zdrowia Publicznego – 16 czerwca 2022 r.
10. „Od fascynacji do plastynacji – o historii i metodach konserwacji preparatów” – dr hab. n. med. Marcin Wiśniewski, prof. UO, INM Zakład Anatomii. – 20 lipca 2022 r.
Maciej Kozyra
fot.: im.wmnoz.uni.opole.pl, uni.opole.pl, wnoz.uni.opole.pl