Koło naukowe matematyków ma za sobą dekady istnienia, lata historii ich działalności. Opiekunowie dawali z siebie wszystko, by zapewnić swoim podopiecznym coraz to nowsze zadania i zagadki matematyczne. Teraz koło będzie mogło pisać nową historię pod skrzydłami doktora Krzysztofa Kamińskiego.
Koło naukowe matematyków istnieje od 1954, kiedy to przeniesiono WSP z Wrocławia do Opola i utworzono Katedrę Matematyki. Wykład inauguracyjny wygłosił prof. Hugo Steinhaus. Działalność koła polegała wówczas na nauce matematyki, lecz dzieliła się również na różne sekcje. Najbardziej aktywna była sekcja zajmująca się programami dydaktycznymi i podręcznikami szkolnymi. W latach 1975-1984 pod kierunkiem opiekunów dr W. Szwieca i dr T. Sawickiego członkowie sekcji brali udział w ogólnopolskich konferencjach kół naukowych poświęconych nauce matematyki oraz wygłaszali liczne referaty i przedstawiali efekty swoich badań.
W latach 80-tych powstała specjalna sekcja koła poświęcona zastosowaniu matematyki. Opiekowali się nią prof. dr hab. E. Szczepankiewicz i dr H. Wnuk. Do jednego z największych osiągnięć koła należy zaliczyć udział w badaniach nad parametrami tkanin filtrujących, prowadzonych z pracownikami cementowni „Opole”.
Zdolni członkowie koła napisali kilkanaście prac magisterskich inspirowanych badaniami przez nich prowadzonymi.
Obecnie koło zajmuje się dowodami matematycznymi, a w najbliższym tygodniu zajmą się sumami kwadratów i innych potęg. O samym kole, jego doświadczeniach i atmosferze, wypowiedzieć się mogą tylko studenci. Na ten temat wypowiedziała się członkini koła naukowego matematyków, Anna Łokaj:
Można zauważyć, że atmosfera jest bardzo przyjacielska. Dalsze losy koła naukowego matematyków zapowiadają się bardzo dobrze, a sami matematycy zapraszają na wspólne zgłębianie tajemnic matematyki.
Hanna Polowczyk
Fot. Pixabay