American Psycho, film powstał na podstawie powieści Breta Eastona Ellisa, w reżyserii Mary Harron oraz przy scenariuszu mary Harron oraz Guinvere Turner. W rolę główną Patrica Batemana wcielił się Christian Bale. Sam film prezentuje portret seryjnego mordercy, jakim jest główny bohater.

Adaptacja książki pokazuje w nietypowy i zaskakujący dla widza sposób ukazania życia osoby będącej seryjnym mordercą. W ekranizacji mamy przyjemność oglądać od pierwszych sekund życie młodego mieszkańca Nowego Jorku, który jest synonimem człowieka sukcesu: zatrudnionego na stanowisku dyrektora bankiera, zamieszkującego luksusowy apartament, posiadającego wysportowaną sylwetkę oraz powodzenie u kobiet. Uosabia to osobę postrzeganą w społeczeństwie, która odniosła i odnosi sukcesy. A z drugiej strony film pokazuje jego ciemne oblicze, gdzie Patrick morduje bestialsko bezdomnych i prostytutki.

Na początku filmu nic nie wskazuje na to, że Bateman jest seryjnym mordercą, natomiast w trakcie trwania filmu poznajemy jego skrzywienie psychiczne, które nakazuje mu mordować z zimną krwią osoby stające na jego drodze. Film pokazuje również środowisko młodych biznesmenów w latach 80, XX w. w Ameryce, zwanych Yuppie (skrót od ang. Young Urban Professional), którzy profesjonalizm zawodowy, pragmatyzm, indywidualizm oraz chęć jak najbardziej luksusowego życia jest głównym celem w życiu. Mentalność tej grupy jest bardzo dobrze pokazana w planie dnia Patrica oraz jego znajomych z pracy, pokazuje mimo ich powagi śmieszność oraz satyryczność ich życia, gdzie wymiarem sukcesu jest rodzaj czcionki na wizytówce (świetna scena pokazana w filmie) oraz kolacje w najdroższych restauracjach. Młodzi biznesmeni do granic absurdu doprowadzają walkę o życiowy prestiż oraz pozycję w swojej własnej grupie.

Mimo elementów komedii pokazujących śmieszność grupy społecznej bankierów, ekranizacja przeradza się stopniowo w krwawy thriller, zawierający brutalne sceny mordowania ludzi przez psychopatycznego bohatera, który z potrzeby żądzy mordu w drakoński sposób morduje osoby z najniższych i pogardzanych przez swoją grupę społeczną ludzi: bezdomnych i prostytutki czy znienawidzonego kolegę z pracy. Reżyser pokazuje w filmie dwa karykaturalne światy: śmiesznych biznesmenów, którzy mimo tego że zarabiają fortunę to mają spore zadufanie w swoich wytworzonych obrazach oraz opisu ich paranoicznej psychiki, która zawiera bardzo wiele dewiacji oraz zboczeń. Film pokazuje ułomność środowiska, które mimo tego, że osiągają sukces komercyjny to mają pogardę dla innych ludzi i nic oprócz rywalizacji między nimi nie ma znaczenia. Mimo tego mają pewną kulturalną etykietę oraz potrzebę pokazywania się w społeczeństwie oraz grupie, którymi sami sprzecznie wobec siebie samych gardzą, co tak jak w przypadku głównego bohatera prowadzi do nerwicy i wybuchów agresji.

Portret maniakalnego zabójcy pokazany w adaptacji wideo książki, posiada tło społeczne i opisuje patologię zachowań, które prowadzą do makabrycznych wydarzeń. Sam portret głównego bohatera unika dosłowności, co jest bardzo dobrym zagraniem reżysera, gdyż pozwala to oglądającemu z większym zaciekawieniem przyglądać się fabularnym zawirowaniom.

Opowieść jest również wzbogacona sugestią, iż wszystkie zbrodnie oraz wydarzenia w filmie miały miejsce tylko w psychice głównego bohatera – widać to na końcu filmu, gdzie w niewyjaśnionych okolicznościach znikają ciała zamordowanych osób oraz brak reakcji otoczenia na przyznanie się Patrica Batemana do zbrodnii. Powoduje to skłonienie widza to przyjęcia decyzji oraz przemyślenia wszystkich wydarzeń mających miejsce podczas akcji filmu, czy działy się naprawdę czy tylko w myślach bohatera. Młody bankier jest postacią ciekawą i wartą analizy w naszych głowach, gdyż jest personą nieszablonową oraz ciekawą do analizy psychicznej.

Reasumując „American Psycho” to film intrygujący, posiadający zaskakujące sceny oraz niejednoznaczny, co powoduje, że ogląda się go ciekawie oraz skłania nas do przemyślenia wydarzeń, które spotkały Patricka. Sama rola głównego bohatera została zagrana znakomicie przez Christiana Bale’a, który bardzo ciekawie zagrał trudną rolę zarówno pod względem przygotowania sylwetki oraz psychiki bohatera książkowego.

Alan Fabian

fot. Pixabay