Nie raz w swoim życiu zapewne słyszeliśmy powiedzenie, że słowa mają ogromną moc i potrafią zranić bardziej niż czyny. Każdy wypowiedziany przez nas wyraz niesie ze sobą całą gamę emocji i tylko od nas zleży czy będą one negatywne czy pozytywne. To my nadajemy im kontekst.
“Cichy rasizm” to wernisaż fotografii Julii Klewaniec, który realizowany jest w ramach Opolskiego Festiwalu Fotografii. Autorka w swoich pracach chce zwrócić uwagę społeczeństwa na to, jak przez lata rasizm w Polsce rozwijał się w sposób dyskretny, cichy i przenikał do naszej kultury w prawie niezauważalny sposób. Jak był akceptowany i powoli wpisywał się do naszego języka.
Cała wystawa poświęcona jest temu jak ważne są zmiany oraz nasz sposób myślenia. Jak dużym problemem jest rasizm i jakie niesie ze sobą skutki. Jak ważna jest w dzisiejszym świecie tolerancja i akceptacja. W ramach całego projektu 27 października o godzinie 18.00 odbędzie się spotkanie pt. “Rasizm w języku”, wstęp wolny.
Udało się również porozmawiać z kilkoma przechodniami na temat wystawy, samego zjawiska rasizmu oraz nadchodzącego spotkania związanego z tą tematyką.
Wystawa dostępna dla zwiedzających jest do 30.10.2022 roku w Galerii Sztuki Współczesnej, Galeria Aneks. Wstęp wolny.
Nadia Suchecka
Fot.: Pixabay