Co 40 min w Polsce, a co 27 sekund na świecie, ktoś otrzymuje informację zmieniającą życie – nowotwór krwi. Może zachorować każdy – malutkie dziecko bądź osoby starsze. Zostając dawcą szpiku możesz uratować takim osobom życie!

Fundacja DKMS została założona w 1991 roku przez Petera Harfa, którego żona Mechtild chorowała na białaczkę. Jedyną drogą był przeszczep szpiku, jednakże nikt z ich rodziny nie kwalifikował się jako dawca, a liczba potencjalnych dawców szpiku w Niemczech była zbyt niska. W ciągu roku od rozpoczęcia działalności fundacja zarejestrowała 65 tysięcy osób. Mechtild przegrała walkę z chorobą, jednak jej życzeniem było, aby nie ustawać w wysiłkach i pomagać innym potrzebującym.

DKMS działa w Polsce od 2008 roku i udało się zarejestrować 1 800 000 potencjalnych Dawców. Helpers’ Generation jest projektem prowadzonym na polskich uczelniach, podczas którego na kampusach odbywają się rejestracje do bazy dawców. Studenci mogą zostać liderami i koordynować akcję, bądź też wolontariuszami i wspierać liderów w zachęcaniu koleżanek i kolegów do zarejestrowania się lub pomocy.

5 grudnia startuje akcja na Uniwersytecie Opolskim (i nie tylko!), która potrwa tydzień. Już w ten wtorek – 29.11 – odbędzie się szkolenie nie tylko dla wolontariuszy, ale także dla wszystkich zainteresowanych. O spotkaniu opowie nam Szymon Wolaniuk, jeden z liderów tegorocznej edycji Helpers’ Generation:

 

Szymon obala także o mity związane z dawstwem szpiku:

 

Aby zostać wolontariuszem nie potrzebujesz szczegółowej wiedzy – wszystkiego się nauczysz na spotkaniach i od liderów. Wystarczy mieć ukończone 16 lat i chęć pomocy.

Zapraszamy na wtorkowe spotkanie, które odbędzie się 29.11 w Studenckim Centrum Kultury o godzinie 18:00.

Po więcej informacji zapraszamy na oficjalną stronę DKMS lub na wydarzenie na Facebooku.

 

Emilia Pączko

fot. DKMS.pl