Migracja to zjawisko towarzyszące człowiekowi od zarania dziejów. W tym temacie mówi się zwykle o imigracji i emigracji. Ta ostatnia w znaczącym stopniu naznaczyła polską historię. W kwestii opuszczenia kraju wypowiadali się nie tylko liczni działacze społeczni czy politycy, ale także… literaci.

Jedną z ważniejszych emigracji w polskiej kulturze jest ta powiązana z wojnami światowymi i okresem, który po nich nastąpił. Jest to ciekawy temat z punktu widzenia literatury, na który można patrzeć z wielu perspektyw.

Wartościowym uzupełnieniem wiedzy w tej kwestii może być wykład pt. Emigracyjne narracje tożsamościowe w twórczości pisarzy wygnańczych po 1945 roku. To wydarzenie zostanie poprowadzone przez dr hab. Pawła Tańskiego, prof. Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, który został zaproszony przez Instytut Nauk o Literaturze naszego uniwersytetu w ramach XXI Opolskiego Festiwalu Nauki.

Prelegent już od ponad dwudziestu lat prowadzi liczne badania, seminaria i kursy. Miał także okazję uczestniczyć w zagranicznych badaniach naukowych m. in. w Londynie na Polskim Uniwersytecie na Obczyźnie oraz w Maisons-Laffitte (miejscowości koło Paryża) w Archiwum Instytutu Literackiego, które należy do Stowarzyszenia Instytutu Literackiego „Kultura”. Za swoje zasługi otrzymał także w 2021 roku Medal Komisji Edukacji Narodowej.

 

Zapytaliśmy profesora o jego wyjazdy do Londynu i Maisons-Laffitte i to jakie związek miała z nimi jego dotychczasowa praca badacza literatury:

 

 

Opowiedział też o tym jak można postrzegać wpływ emigracji na pisarstwo danego pisarza z punktu widzenia badań nad literaturą:

 

 

Poza polską literaturą emigracyjną profesor Tański interesuje się naukowo muzyką rockowa, antropologią muzyki czy song studies.. Zapytaliśmy więc, jak zaczęła jego przygoda z tymi dziedzinami i jak ona wygląda jego praca z nimi:

 

 

Wykład o narracjach tożsamościowych w twórczości pisarzy wygnańczych odbędzie się 5 grudnia 2023 o godzinie 12.00 w Auli A przy ul. Oleskiej 48.

 

Dariusz Kucharek

Fot.: Pixabay.com