“Wszystkie Kolory Miasta” to nie tylko koncert, to wydarzenie, które pozwoliło Opolu zaprezentować się jako miejsce, gdzie różnorodność staje się siłą i źródłem inspiracji. Fundacja BluesOpole i Samorząd Studencki Uniwersytetu Opolskiego razem z artystami udowodnili, że sztuka może być mostem łączącym różne kultury, tworząc niepowtarzalny muzyczny pejzaż, w którym każdy dźwięk jest jak kolor w palecie, tworzący piękno miasta.

W sercu Opola, w Studenckim Centrum Kultury odbył się wyjątkowy muzyczny spektakl, który przyniósł na scenę miasta różnorodność dźwięków, kolorów i kultur. Fundacja BluesOpole, we współpracy z Samorządem Studenckim Uniwersytetu Opolskiego, zorganizowała fascynujący międzykulturowy koncert pod nazwą „Wszystkie Kolory Miasta”. To wydarzenie, dofinansowane ze środków Budżetu Miasta Opole, stało się areną spotkania artystów z różnych narodowości, tworzących i mieszkających w Opolu.

Na scenie pojawili się artyści reprezentujący co najmniej sześć różnych narodowości, a ich występy brzmiały w co najmniej sześciu językach. To unikalne połączenie dźwięków, które przybliżyło publiczności bogactwo kulturowe Miasta Opola. W repertuarze znalazły się zarówno utwory autorskie, jak i znane melodie związane z różnymi kulturami, prezentowane w stylistyce od popu, przez folk, aż po rock.

Ideą koncertu było nie tylko umożliwienie artystom przedstawienia swojego dorobku, ale także stworzenie przestrzeni do integracji różnych społeczności. Wspólne występy artystów o różnym pochodzeniu, takie jak wykonanie utworów serbskich przez mieszany zespół z udziałem Polaków i Serba, stały się doskonałym przykładem synergii międzykulturowej.

Na scenie pojawiły się zespoły i soliści reprezentujący ukraińską, polską, niemiecką, serbską, australijską i grecko-cypryjską kulturę. Nie zabrakło również elementu śląskiego, reprezentowanego przez Zespół Śpiewu Tradycyjnego Niezłe Ziółka. Różnorodność instrumentów, od ukraińskiej bandury po tradycyjne instrumenty, sprawiła, że każdy utwór był muzyczną podróżą po różnych zakątkach świata.

Na temat koncertu wypowiedziała się Barbara Beuth z Fundacji BluesOpole:

Swoimi wrażeniami po koncercie podzieliła się z nami jedna z wokalistek, Andrea Rischka:

Koncert rozpoczął się o godzinie 19 w środę 20 grudnia w Studenckim Centrum Kultury. Wstęp był wolny.

Julia Machowska

Fot.: Julia Machowska