Zapraszamy do fascynującej podróży przez czas i przestrzeń, gdzie sztuka spotyka majestatyczne siły natury. Artystka Angelika Markul w swojej najnowszej ekspozycji “Gardło Diabła” przenosi nas do tajemniczej głębi historii Ziemi, gdzie prehistoryczne siły i nieuniknione zjawiska spotykają się z ludzką wyobraźnią.
Tytuł wystawy Gardło diabła nawiązuje do największej 80-metrowej kaskady wodospadu Iguazu leżącego na granicy argentyńsko-brazylijskiej. Podobno szum wodospadów słychać z odległości 20 kilometrów.
Poprzez instalacje wideo oraz rzeźbiarskie i świetlne obiekty, autorka prowadzi nas do świata, gdzie woda jest podstawą wszelkiego istnienia. Jej prace urzekają poetycznym sposobem odnoszącym się do groźnych sił natury, które zostały uwolnione przez działania ludzkie. To podróż przez odległe zakątki planety, od podwodnych monumentów po topniejące lodowce.
Zapytaliśmy kuratora wystawy, pana Łukasza Kropowskiego, o główne intencje artystki przy tworzeniu Gardła diabła:
Pan kurator również opowiedział ogółem o sztuce, którą tworzy Angelika Markul:
Wystawa Gardło Diabła to nie tylko sztuka, to również refleksja nad naszym miejscem w historii naszej planety. W obliczu zmian klimatycznych i destabilizacji ekosystemów, dzieła Angeliki Markul stawiają pytania o możliwą przyszłość planety i nas jako ludzi.
Jeśli szukasz niezwykłego doświadczenia artystycznego, nie przegap tej wystawy! To wyjątkowa okazja, by zanurzyć się w świat sztuki, refleksji i tajemnic natury. Ekspozycja będzie dostępna do 5 maja w Galerii Sztuki Współczesnej. Po tym czasie będzie zniszczona, ponieważ jest bardzo krucha i jej przemieszczenie spowodowałoby uszkodzenia.
Zapraszamy również na spotkania towarzyszące wystawie:
20 marca w środę o godz. 18:00 odbędzie się wykład pt. “Wielkie Zderzenie, Pierwotna Zupa i Ziemia-Śnieżka, czyli powstanie i początki życia na Ziemi”. Wykład będzie prowadzony przez dr Mateusza Antczaka w sali dolnej w Galerii Sztuki Współczesnej. Wstęp jest wolny!
23 marca w sobotę o godz. 16:00 odbędzie się wykład o sztuce Angeliki Markul. Wykład będzie prowadzony przez Jarosława Lubiaka w sali dolnej w Galerii Sztuki Współczesnej. Wstęp również jest wolny!
Karolina Kinur
Fot.: GSW Opole