„Przyszłość nie potrzebuje superbohaterów. Potrzebuje prawników, którzy zablokują szalone pomysły uczonych i biznesu”. Takie motto przyjęło jedno z wydarzeń z cyklu Opolskiego Festiwalu Nauki. 

 

Już w czwartek 16 maja o godzinie 20:00 na Wydziale Prawa i Administracji rozpocznie się wydarzenie w ramach 21. edycji Opolskiego Festiwalu Nauki pod hasłem „Od Skynetu do Dżihad Butleriańskiej. Czego prawnicy mogą nauczyć się z filmów SF?”.

 

Opolski Festiwal Nauki to cykl wydarzeń, które mają na celu upowszechnianie i popularyzację nauki, osiągnięć naukowych i technicznych uzyskiwanych przez przedstawicieli środowiska akademickiego wśród mieszkańców Polski. Jest to przede wszystkim wspaniała zabawa nauką, która łączy ze sobą wszystkie pokolenia o różnych światopoglądach. Wspomniany Festiwal ma też na celu przekonanie społeczeństwa, że warto uprawiać naukę oraz inwestować w nią. Oprócz tego ma także zachęcić społeczeństwo do odwiedzania czy też studiowania w Opolu wskazując również na walory miasta.

 

Przytoczone wydarzenie z cyklu za podstawę tematyczną obrało uniwersum science-fiction w kontekście prawniczym. Temat, który zostanie poruszony będzie dotyczył hipotetycznego co by było gdyby maszyny, sztuczna inteligencja przodowałyby w naszej cywilizacji zamiast człowieka i w jaki sposób prawnicy w tak zbudowanej cywilizacji mogliby sobie poradzić.

Dla lepszego zobrazowania sytuacji zostaną również za przykład wzięte poszczególne filmy z gatunku science-fiction, które zapisały się na kartach światowej kinematografii i które będą zasadniczą podstawą do polemiki nad tematem wydarzenia.

 

Zapytaliśmy studentów Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego o przemyślenia dotyczące wspomnianego festiwalu jak i samego wydarzenia:

 

Wydarzenie zostanie poprowadzone przez profesora Uniwersytetu Opolskiego dra hab. Piotra Steca, który jest również dyrektorem Instytutu Nauk Prawnych na Wydziale Prawa i Administracji.

Po więcej informacji, zapraszamy do odwiedzenia fanpage’u Opolskiego Festiwalu Nauki na Facebooku, a także  strony uniwersyteckiej.

 

Szymon Buczek

 

Fot. Opolski Festiwal Nauki