Dzień Wyszywanki jest to święto zapoczątkowane w Ukrainie przez studentów Uniwersytetu w Czerniowcach w 2007 roku, poświęcone tradycyjnej, wyszywanej koszuli – wyszywance. Dzień Wyszywanki obchodzony jest zawsze w trzeci czwartek maja.
Stowarzyszenie Współpracy Polska-Wschód Opolski Oddział Wojewódzki zorganizowało 16 maja o godzinie 18:00 w Namiocie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu, Dzień Wyszywanki. Wydarzenie to miało miejsce w ramach projektu (O)polsko-ukraiński dialog tradycji.
Podczas obchodów odbyły się warsztaty z rękodzieła oraz opowieści o polskich i ukraińskich tradycyjnych strojach. Uczestnicy mieli także okazję spróbować pysznego słodkiego poczęstunku, w tym ciast Wyszywanek. Jedne z warsztatów poprowadziła Fundacja Opolskie Dziouchy. W organizacji wydarzenia pomogło również Studenckie Koło Naukowe Miłośników Kultury Słowiańskiej Uniwersytetu Opolskiego.
Lesia Voroniuk to ukraińska pisarka, dziennikarka i działaczka społeczna, członkini Narodowego Związku Dziennikarzy Ukrainy. To właśnie ona w 2007 roku, będąc studentką Czerniowieckiego Uniwersytetu Narodowego im. Jurija Fedkowycza, zainicjowała Dzień Wyszywanki.
Pierwsze wyszywanki pełniły nie tyle funkcje ubioru, ile według wierzeń chroniły ich właścicieli przed złem. Dlatego koszule były zdobione wzorami na rękawach, kołnierzach, u dołu, tak aby wzór dotykał ciała. Do każdego ważnego wydarzenia była specjalna wyszywanka. Dzieciom przy urodzeniu dawano wyszywankę, aby chronić je przed złymi duchami.
Na temat wydarzenia wypowiedziała się Prezeska Fundacji Opolskie Dziouchy, dr Sandra Murzicz:
Julia Machowska
Fot.: Julia Machowska